A múlt árnyai

Publicisztika

Orbán Viktor a különböző gazdasági szervezeteket, kamarákat, szövetségeket járja, és úgy tesz, mintha konkrétumokról beszélne: adótervekről, gazdaságpolitikai trendekről - sőt, filozófiáról.

Orbán Viktor a különböző gazdasági szervezeteket, kamarákat, szövetségeket járja, és úgy tesz, mintha konkrétumokról beszélne: adótervekről, gazdaságpolitikai trendekről - sőt, filozófiáról.

E monológok lényege az, hogy a szekrényben lapuló csontvázak miatt, amik májusban tömegével fognak kidőlni, már most biztosan tudható, hogy olyan intézkedésre kényszerül majd a kormánya, ami lehetetlenné teszi az azonnali népboldogítást és (az évek során számos társadalmi csoportnak folytatólagosan ígért) osztogatást. Februárban volt már egy félmondata arról, hogy költségvetési fedezet nélküli, hitelekből finanszírozott újabb népjóléti intézkedésekre senki ne számítson, most az "azonnali", "radikális" adócsökkentést nyújtotta el négy-hat évre.

Orbán Viktornak bizonyára nehéz dolga lesz: következetes pénzügyi szigor mellett kell működtetnie az országot, és közben mindennek a szükségességét megértetni az általa évek óta tüzelt, csodában reménykedő tömeggel. Nem kétséges az sem: lesznek olyan kiadásai is, amiket a mostani kormány hagy hátra: április 30-án megszűnik a gázártámogatás, az érintetteknek 40 százalékkal emelkedik a gázszámla, a díjhátralék-állomány megnő, az államnak segélyt kell adnia. (Idén 20 milliárd forintnyi gázártámogatás szerepel a költségvetésben, tavaly ez még 80 milliárd volt.) A vizitdíj eltörlésével visszaesett a háziorvosok és a szakorvosok fizetése, miközben egyre nagyobb az orvoshiány: nekik is muszáj adni valamit. Tovább nőtt a kórházak lejárt adóssága, amit a tulajdonos önkormányzatok nem tudnak kifizetni. Mennyi lehet ez? 50 milliárd? 100? A Malév. A MÁV. Az újra elszállt egészségügyi kassza. És a legrémisztőbb: az önkormányzatok fedezet nélküli kötvénykibocsátásai is előbb-utóbb rászakadnak a központi költségvetésre.

De a csontvázduma akkor is mellébeszélés. Olyan, még ismeretlen kötelezettségeket sejtet, amik a tervezett új fideszes költségvetést is megboríthatják. Nos, ha akad is még ismeretlen gyanús ügylet, és nyilván akad, az címlapsztorinak jó lesz, de a költségvetésre nem lehet hatással. Amit most Orbán lebegtet, ezermilliárdos nagyságrendű kötelezettségvállalásról kéne, hogy szóljon. Ilyesmi - épp az összeg volumene miatt - elképzelhetetlen.

A fent soroltak valódi és ismert problémák. Olyanok, amikkel 1990 óta nem tud mit kezdeni a magyar állam. Olyanok, amiket 2006 után a kormány legalább részben megpróbált rendezni. Ha jóhiszeműek vagyunk, Orbán Viktor mostani fölszólamlásai arra utalnak, hogy mindezt végre fölfogta. De a kormányzására a legnagyobb veszélyt nem a "szocialista csontvázak" jelentik, hanem azok az elvárások, amelyeket nyolc éve ő maga kelt: saját ellenzéki múltjának kísértő árnyai.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.