Jöjjön hozzánk háborúzni!

  • 1999. április 15.

Publicisztika

Jöjjön hozzánk háborúzni!

Az a jó a nagy és unatkozó országokban, hogy olyasmiket találnak ki, mint a Rendkívüli Ügyek Minisztere. Ez egyébként nem túl strapás állás, általában nincs semmi, kapálgatás a dácsa körül, mézescsuprok rendszeres ellenõrzése a kamrában, de aztán egyszer csak hírnök jõ pihegve: a magyarok nem engedik át a haditeherautókat!, és akkor a rendkívüli ügyek minisztere ugrik a repülõre, és teszi a dolgát.

A Rendkívüli Ügyek Miniszterének munkaköri leírásában kiemelt helyen szerepel, hogy ilyen esetekben oda kell mennie a - lehetõleg kisebb - országba, és meg kell fenyegetnie azt. A miniszter ilyenkor már eleve feltartott mutatóujjal száll ki a gépbõl, a lépcsõ alján összehúzza a szemöldökét, és azt mondja: akkora országból jövök, hogy ha egy milliméternyit arrább csúszik a térképen, maguk már nincsenek is.

Ha nem lennének teljesen hülye népek és nemzetek a térképen, a többiek egyébként is már rég leestek volna a Déli-sarkig.

Amennyiben a francia szakértõk javaslata, miszerint Szerbiát hazánk felõl lerohanni a legkedvezõbb, igaz, és nemcsak a sampánymámor mondatta velük ezt a hülyeséget, hanem megbeszélték a fõnökeikkel és a feleségükkel is, mielõtt kikotyogták, szóval akkor össze kéne hozni az egész meccset itt az orosz Rendkívüli Ügyek Miniszterével, a francia csapatokkal meg természetesen velünk együtt, valahol az akasztói stadion környékén, egy álmos tavaszi délelõtt.

A szerbek meg szívjanak, hogy õket kihagytuk ebbõl is.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.