Könyv

Mint nyaktiló

Rakovszky Zsuzsa: Állapotváltozások

Sorköz

Ha gondolunk egyet, és beírjuk a keresőbe az idő szót, alig pár perc múlva már okos emberekhez, ún. tudósokhoz jutunk, akik azt állítják, hogy idő mint olyan, egyszerűen nem létezik. Soha nem is volt. Se múlt idő, se jelen (s hogy jövő nincs, azt meg legkésőbb a Sex Pistols óta tudjuk), az idő csak félreértés, érzéki csalódás.

Aztán, ha továbbszörfözünk, arra a cikkre is viszonylag hamar rábukkanhatunk, hogy Ausztrália egyetlen működő atomreaktorában okos emberek, ún. tudósok azzal foglalatoskodnak, hogy egyenesen visszaforgassák. Szerintük ugyanis azért gondoljuk, hogy az idő egy irányba folyik, mert eleddig csak így tudtuk megfigyelni. Ám ha egy területen elég neutrínó van, mint például egy atomreaktorban, akkor az idő múlása megváltozhat.

Hogy az idő mennyire bonyolult dolog, azzal Rakovszky Zsuzsa verseit olvasva is szembesülünk, aki a 70. születésnapja alkalmából jött kiadói felkérésre most nagyjából negyven év versterméséből adott közre válogatást; az 1994-es Hangokon kívül minden kötetéből közöl verset, legtöbbet az újabbakból, azon belül is a Fortepan a legfelülreprezentáltabb. Jóslatok és határidők, Visszaút az időben, Boldog vég – minden az időről szól! Annak múlásáról, a korszakok felbukkanásáról, a pillanat megragadásának lehetetlenségéről és illúziójáról, a remény jövő felé nyúló csápjainak nyújtózásáról, képzelt vagy valódi emlékekről. Rakovszky az idő specialistája. Mindent tud az idő felszíni hullámveréséről, kéreglemezeinek mozgásáról, az időről, amely házakat rombol. Mindent a meddő és sötét idő birtokba vevéséről; az időről, ami egyirányú utca, de egyben kísértetjárta hely is, ahol nem múlik el mégsem semmi.

Nehéz lenne, ha nem lehetetlen olyan költészetet, műalkotást találni, ami teljesen mentes az időtapasztalattól. De mégis, ritka az olyan alkotó, aki ennyire monomániásan, sűrítve akarna csak és kizárólag erről az egy fogalomról beszélni, nagyítóval kell keresni kivételt a kötetben, ilyen például a szocioköltészet felé kalandozó, egyébként remek Triptichon.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.