Vadvízi evezés: Lapátold a kabátod!

  • Vas Gábor
  • 2000. augusztus 17.

Sport

Mi kényszerít egy, a hideg víztől fogantatásától kezdve irtózó embert nagyjából négyfokos, ráadásul egy gyorsvonat sebességével rohanó patakba? Képzavarban vagyunk, ugyanis ennek a kérdésnek a tisztázása volt számunkra a legégetőbb, amikor életünkben először vadvízi evezésra adtuk az év nagy részében szerkesztőségi szobában tárolt fejünk. Azt pedig még legmerészebb álmainkban sem gondoltuk volna, hogy fél órával a túra kezdete után már ötméteres magasságból, függőhídról ugrálunk majd a zajló Isonzóba, vidáman sikongva. Később még megmásztunk pár vízesést, és megtekintettük a helyet, ahol Gojko Mitic az lett, ami: indián.
Mi kényszerít egy, a hideg víztől fogantatásától kezdve irtózó embert nagyjából négyfokos, ráadásul egy gyorsvonat sebességével rohanó patakba? Képzavarban vagyunk, ugyanis ennek a kérdésnek a tisztázása volt számunkra a legégetőbb, amikor életünkben először vadvízi evezésra adtuk az év nagy részében szerkesztőségi szobában tárolt fejünk. Azt pedig még legmerészebb álmainkban sem gondoltuk volna, hogy fél órával a túra kezdete után már ötméteres magasságból, függőhídról ugrálunk majd a zajló Isonzóba, vidáman sikongva. Később még megmásztunk pár vízesést, és megtekintettük a helyet, ahol Gojko Mitic az lett, ami: indián.

Négyfokos vízben az emberi szervezet csupán percekig marad életben, ezért aki arra vetemedik, hogy kristálytiszta, pár órával korábban még fagyott állapotú folyadékban tölt el pár órát, annak speciális ruhára van szüksége. Az öltözet furcsa egyenlőséget teremt, a sisakot, mentőmellényt és kétrészes, szinte az egész testet beborító gúnyát viselő alakok alig felismerhetők, még a szemek is egyformán csillognak, a korlátozott halálfélelem (mindkét szó hangsúlyos) kifordítja magából az emberfiát.

Vadhajtások

A vadvízi evezés, mint az extrém sportok többsége, Amerikából származik, és a 12 km/óránál gyorsabb vízben végzett sportügyi tevékenységeket értjük alatta. Ez lehet kajakozás, nagyobb, hat-tíz személyes raftingcsónakokkal végzett evezés, de léteznek vadhajtások is: a hydrospeedet például csak azoknak ajánlhatjuk, akiknek mellékes körülményként merül fel, van-e térdízületük. E sportágat ugyanis egy, csak a felsőtestet magán viselő deszkával űzik. A műanyag lapra ráhasalva tényleg fantasztikus sebesség érhető el, ám a lábak a meglehetősen változó mélységű vízbe lógnak, és ez szabad szemmel gyakran láthatatlan sziklákat jelenthet.

A hydrospeednél is nagyobb hülyeségnek tűnik a vízen járás, amelynél a vállalkozó szelleműek egy kicsinyke műanyag deszkával a lábuk alatt, állva, kezükben kajakos evezővel kísérelnek meg lejutni a folyón, kerülgetve a sziklákat. Ehhez képest a kanyoning, a függőleges, vízezéssel ellátott sziklafalak megmászása tényleg csak nyugdíjasoknak javasolt.

Osztálykülönbségek

A vadvizeket a szakértők osztályokba is sorolják, létezik folyószakasz egyestől hatosig, természetesen a tereptárgyaktól, illetve az éppen aktuális vízállástól függően. Hatos felett a térképeken már csak egy keresztet rajzolnak, ez a "továbbmenet nincs" szakasz, amit kizárólag a nagyon sokat próbált túrázók kísérelhetnek meg teljesíteni - a legtöbbször az életben egyszer.

Életre szóló élmény azonban profi túravezetőkkel, hármas-négyes vízen evezni, kerülgetni a sziklákat, vagy adott esetben ütközni. Szabály: ütközéskor mindig a szikla irányába kell dőlnie a csónak legénységének, ellenkező esetben a hajó felborul. Hasonló a helyzet, mint egy fekete jelzésű sípálya esetében, ahol kéretik a völgy felé dőlni, ami persze első hallásra teljesen indokolatlannak, de legalábbis veszélyesnek tűnik, viszont ez az egyetlen megoldás az adott szituációban. Ebből következhet akár az is - és az extrém sportokban éppen ez adja a katarzist -, hogy a helyzetek megoldását keresve, félre kell tennünk az év jelentős részében használatos, bár meglehetősen unalmas logikát, túlélési ösztönt. Más világ, más szabályok, más korlátok, más lehetőségek. Nem csoda, hogy aki egyszer megízleli, alighanem menthetetlenül függővé válik.

Kékségek

Kis hazánkban számottevő hegyek nem lévén, minimális lehetőség nyílik a vadvíz megízlelésére, bár időnként rendeznek szlalomversenyeket. Az igazi élmény azonban Ausztriában vagy Szlovénában vár, kék az ég, még kékebb a víz, és egy kellemes hétvége már pár tízezerből megúszható. Felszerelést a legtöbb túravezetésre szakosodott cég biztosít, ruhát, cipőt és legfőképpen csónakot csak annak érdemes beszerezni, aki már legalább közepes szinten űzi valamelyik vadvízi mozgásformát. Nem árt persze, ha tudunk úszni: nem kezdődhet ugyanis túra anélkül, hogy a résztvevők bele ne vessék magukat a habokba, megízlelve mintegy a kiszolgáltatottság valóban extrém formáját, amikor is éppenséggel "a víz az úr". A szerencsésebbek - mint jómagunk - olyan túravezetőket fognak ki, akik pár kilométerenként kikötést parancsolnak (mindez a sodrással szemben végrehajtott manőver, a víz szinte magától teszi partra a csónakot), és lehetőséget nyújtanak kisebb függőhidakról elkövetett halálugrásokra vagy éppenséggel annak kifürkészésére, mit érezhetett Brook Shields a vízesés alatt. Igaz, az ő nyakába valószínűleg nem négyfokos víz ömlött.

Aki ráadásul a Szlovéniában Soca néven futó Isonzó folyót választja halált megvető bátorságának éppen aktuális illusztrálására, annak komoly kulturális programok is rendelkezésére állnak. Déli szomszédunk északi csücske azzal büszkélkedhet ugyanis, hogy magáénak tudhatja az első világháborúban elpusztult honfitársaink sokaságát (Isonzó, kerékpáros hadosztály), arról nem is beszélve, hogy itt, az Alpok csúcsai között indiánosodott el a Gojko Mitic nevű. Persze elég extrém a hely akkor is, amikor lapáttal a kézben, a rohanó folyóban csücsülve zuhanunk ki a csónakból, mert a jármű lényegesen gyorsabb, mint mi.

Vas Gábor

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.