rés a présen

„A Színházak Éjszakája igazi főszereplői a színházak”

Komáromi György projektmenedzser

  • rés a présen
  • 2017. október 14.

Színház

rés a présen: Mióta van Színházak Éjszakája?

Komáromi György: Az első 2012-ben volt. Máté Gábor ötlete nyomán a budapesti színházigazgatók úgy gondolták, hogy a gazdasági válság idején egy ilyen közös esemény ráirányítja a figyelmet a színházakra, és nem fogunk nézőket veszíteni. Célunk volt még, hogy új és fiatal nézőket csábítsunk be a színházakba. A Fővárosi Önkormányzat erkölcsileg és anyagilag is támogatta, sőt, azóta is támogatja az eseményt, amelyet az idén hatodik alkalommal rendezünk meg.

rap: Mennyit változott a kezdetek óta?

KGY: Eredetileg tavasszal volt a rendezvény, de két év után áttettük szeptemberre, hogy az évadkezdés ünnepe legyen ez az éjszaka. A kezdeti 14 fővárosi fenntartású színház az évek folyamán kiegészült minisztériumi és magánszínházakkal. Az idén például a Hatszín Teátrum, a Fórum Színház, a Karaván Színház és a Trip Színház csatlakozott újonnan a rendezvényhez, velük együtt 35 színház nyújt több száz programot, teljesen lefedve a budapesti színházi térképet. Mindig volt újdonság, új ötleteket próbáltunk ki: pl. bevezettük az előzetes helyfoglalást, illetve 2014-ben SzínházPont néven volt egy ideiglenes fesztiválközpontunk a volt Budapest Galéria helyén. Vannak visszatérő nézők, de mindig tudtunk új csoportok felé is nyitni. A nagyjából 8–9 ezer néző a színházak által kínált programok döntő többségét megtölti, majdnem minden túlcsorduló telt házzal megy. A Színházak Éjszakája igazi főszereplői a színházak, az ott dolgozó színészek és alkotók, nekünk pedig az ő kreatív energiájuknak kell professzionális keretet biztosítani.

rap: Hogyan keveredtél bele?

KGY: Én szerveztem az eredeti csapatot is, akikkel elindítottuk 2012-ben a Színházak Éjszakáját. Azóta sokat változott a csapat. A Radnóti Színház a rendezvény szervezője, Horváth Szilvi és Szijártó Ádám kollégáimmal alkotjuk a szervezői alapcsapatot. Külsős informatikai és kommunikációs munkatársakkal dolgozunk. Idén a PR/marketing és kreatív területen a Jurányi csapatával működünk együtt kiválóan. Hálás vagyok az Interticket/Jegy.hu stratégiai együttműködésnek is.

rap: Mikor lesz az idei esemény?

KGY: Szeptember 16-án kora délutántól másnap hajnalig. A honlapunkon és a Pesti Est különszámában megtalálhatók a színházak programjai. Térképpel is segítjük a nézőket, hogy megtalálják az érdeklődésüknek és ízlésüknek megfelelő programok helyszíneit. Remélem, hogy az idén sokan eljutnak majd 3–4 helyszínre is, érdemes kihasználniuk azt a lehetőséget, hogy egész szombaton járhatják a színházakat.

rap: Lesz-e az idén valami érdekes újítás?

KGY: Született egy dal, amely a Színházak Éjszakája hivatalos dala lett, Puskás Peti és a The Biebers szerzeménye. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézettel együttműködve színháztörténeti séták is lesznek, remélhetőleg nagy érdeklődés fogja kísérni ezeket. A színházak pedig minden évben az új évaduk apropóján új műsort és programokat találnak ki. Nem divat az ismétlés, mindig változik a program. Ez a színház sajátossága is.

rap: Mi a fixa ideád, ha a színházra gondolsz?

KGY: Sokféle színházat szeretek, heti rendszerességgel nézek előadásokat. Keresem azokat, amelyek az instant élményen kívül hosszabb távon is hatnak rám, és fontossá válhatnak számomra.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.