A profil elvileg marad

Kié lesz a Trafó?

  • - ngm -
  • 2011. december 6.

Színház

Tarlós István egy hónap múlva dönt a Trafó igazgatói kinevezésről. Két pályázat közül kell választania, a szakmai szervezeteket látványosan kihagyják az elbírálásból.

Bozsik Yvette is beadta péntekig a pályázatot a Trafó igazgatói posztjára – erősítette meg lapunk értesülését Szemán Bálint, a Bozsik Yvette Társulat művészeti menedzsere. A Fővárosi Önkormányzathoz december 2-ig kellett benyújtani a pályázati anyagokat, és a kiírás szerint a Trafót jövőbeni ügyvezető igazgatója 2012. július 1-jétől öt éven át irányíthatja. Szemán Bálint hozzátette: amennyiben megnyeri a pályázatot, Bozsik Yvette nem változtat majd a Trafó eddig kialakított profilján. „Azok a félelmek tehát, amelyek megfogalmazódtak az elmúlt hónapokban Bozsik Yvette személyével kapcsolatban, megalapozatlanok” – tette hozzá, leszögezve: a meghallgatásig nem akarnak a témában többet nyilatkozni. Utána viszont nyilvánosságra hozzák pályázati anyagukat.

 

A másik pályázó a Trafót 13 éven át vezető Szabó György, aki a távirati irodának tegnap elmondta, hogy elsősorban az eddigi munkát folytatná, saját pályázatát pedig nyilvánosságra hozza legkésőbb a meghallgatás után. Megjegyezte: Szőcs Gézától találkozót kért, amelyen a kulturális államtitkárral meg szeretné ismertetni a Trafót és az intézményben folyó munkát. Ez annyiban mindenképp érdekes, hogy a Trafó ügyében nem Szőcs dönt majd, igaz, az államtitkár tavasszal nagy vitát kiváltó nyilatkozatot tett arról, hogy a maga részéről Markó Ivánnak és Bozsik Yvette-nek adná a Trafót. A nyilatkozat kapcsán született nyílt levél miatt Markó Iván beperelte a szerzőt és az írást közlő Revizort a személyhez fűződő jogainak és a jó hírnév megsértése miatt, Bozsik Yvette pedig lapunknak fejtette ki véleményét az ügyről.

 

A pályázatokról harminc napon belül dönt a főpolgármester, aki álláspontját a szakmai bizottság véleményét meghallgatva alakíthatja ki. (Jóllehet, legutóbbi két alkalommal, azaz az Új Színház és a József Attila Színház esetében a szakmai bizottság ajánlása ellenében hozta meg döntését Tarlós István.) A szakmai bizottság ezúttal hétfős lesz: Réthelyi Miklós egy, a Városháza kettő, a minisztérium által felkért Színházművészeti Bizottság, Táncművészeti Bizottság és Zeneművészeti Bizottság pedig összesen négy főt delegál. Magyarra fordítva: a szakmai bizottságban a független szakmai szervezeteknek ezúttal nem osztanak lapot, annak minden tagját a közvetlen politikai felhatalmazás hozhatja véleményező szerepbe.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.