étel, hordó - KARMA

  • .
  • 2008. február 28.

Trafik

Úgy érkezünk az Oktogonra, hogy "megtanultuk mi már ezt a harcot". A biobolt eladójának felvilágosítása szerint ugyanis az étel nem étel, hanem energia, kizárólag rajtunk múlik, mit értünk alatta. "Nos, ez látszólag egy teljes kiőrlésű Graham-cipó - mutatott az asszony az antikolt pékárura -, de a maguk szervezete sem maradhat tétlen.

Úgy érkezünk az Oktogonra, hogy "megtanultuk mi már ezt a harcot". A biobolt eladójának felvilágosítása szerint ugyanis az étel nem étel, hanem energia, kizárólag rajtunk múlik, mit értünk alatta. "Nos, ez látszólag egy teljes kiőrlésű Graham-cipó - mutatott az asszony az antikolt pékárura -, de a maguk szervezete sem maradhat tétlen. Természetesen nem az emésztésről beszélek, annál jóval többről van szó. Nevezetesen, hogy minden organizmus maga választja ki a neki megfelelő energiát. És ennek megfelelően alakul át. Nemcsak a napfény selyméből, a patak csobogásából, a szikla koppanásából, de - és ezt jegyezzék meg mindhalálig! - az odakerülő táplálékból is. Hiába dúdolgatják naphosszat a Hadd főzzek magamnak kezdetű dalt, ha nem értik a lényegét! Hiába tépnek egymás hajábaÉ"

"Nem mondja" - mondtuk vidáman, és miközben arra gondoltunk, hogy vajon energetikai szempontból mit jelenthet személyesen egy diszkosz méretű bécsi szelet, vagy éppenséggel 15 deka citromos nápolyi, már fordultunk ki az üzletből. A dolog mégis némi hatással bírt, mivel amikor a Liszt Ferenc térre érve megláttuk a Karma feliratú cégért, képtelenek voltunk nem bemenni a gyanús kinézetű bejáraton.

A hely pontosan úgy néz ki, ahogy a botcsinálta "agent spirituel" elképzeli a mesés Keletet: krisnák, buddhák, elefántok, füstölők, gyertyák. De mivel az "India-shopok" választékánál jóval igényesebbek e dísztárgyak, meg a bútorok és a terítékek is, nem mondhatunk semmi rosszat. A felszolgáló hölgy mosolyáról sem - őszintének látszik. Különösen, amikor a heti ajánlatban szereplő "Karmaburgert" (2600 Ft) ajánlja, amiről nekünk ismét a biobolt energetikusa jut az eszünkbe. Mellőznénk az ezzel kapcsolatos részleteket, és inkább az étlap részleteiben merülünk el.

A hagyományosnak mondható választékot az orientalizmus jegyében, tandoori és wokkülönlegességekkel dobták fel, ennek megfelelően mi is - akár a Nap -, keletről indítunk. Az startkockára helyezett indiai töltött naan kenyértáskákról (1100 Ft) csak jót mondhatunk: semmivel nem maradnak el az erre specializálódott létesítmények becses darabjaitól, ez annyit tesz: hozzák a magyar átlagot. Ellenben a wokban sült rukkolás, tofus sült rizs kesudióval és szárított paradicsommal (1950 Ft) már igazi mestermunka, ami - összetétele ellenére - teljesen egyedi ízvilágot testesít meg. Azóta keressük benne a Távol-Keletet, mégse találjuk.

Meg aztán úgyis itt van Amerika! Felszolgálónk mosolyától megrészegülve a Karmaburger mellett döntünk. Bárcsak ne tettük volna! Amit kapunk, a legmerészebb várakozásunkat is alulmúlja. A szottyadt puffancsban (vö. Moszkva téri hamburgeres) kétségtelenül marhahús lapul, ám a nagy igyekezetben sikerült egy részét elszenesíteni. A mellékelt sült krumpliról és a zöldségekről megállapíthatjuk, hogy a fogyaszthatóság határán belül vannak. Megfogadjuk: legközelebb a környékbeli gyorsétkezdék valamelyikében próbálkozunk az ilyesmivel. Tizedannyiért.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.