kertész lesek - VADVIRÁG

  • .
  • 2010. július 8.

Trafik

Valaha határvidék volt a Fehérvári út és a Bártfai utca kereszteződése, Dél-Buda ettől kezdve tudott egyszerre gyár- és kertváros lenni. A vörös sarokban a Beloiannisz Híradástechnikai Gyár (BHG), ami most irodaház lenne, de egyebek mellett teremfocimeccseket rendeznek, a zöld sarokban viszont fák, virágok, fény, ám a családi házak közt néhány pár emeletes házat is látni, sztálinbarokk stílben.
Ebből következtetünk, hogy valamiféle lakótelep formálódott itt az 1950-es években, de úgy látszik, a következő évtizedben a "szóló" társasházak ideje jött el. Tulajdonképpen csak abban lehetünk biztosak, hogy akkoriban a közösségi élmény garanciája a Bártfai utcai méretes presszó és zenés-táncos szórakozóhely volt, amihez hatalmas teraszt is csaptak a maga idején. Alighanem autentikus a Vadvirág elnevezés, hatására furcsa képeket tudunk előhívni a régmúltból: a zongora-szaxofon-basszusgitár felállású kombó mellett színes villanykörtefüzér (egyesült izzó?) biztosítja a hangulatot, az esztrádon Németh Lehel énekel, már csak azért is, mert karrierjét esztergályosként kezdte a már említett vörös sarokban. És mivel a BHG-ban főleg telefont gyártottak, mi mást énekelne, mint a Halló, Irén!-t?

Arra ébredünk, hogy a pincér elénk rakja az étlapot. Igaz, hogy a teraszra ma már az anyja se ismerne rá: fóliasátorrá változtatták, plazmatévékkel, műanyag kerti bútorokkal szerelték fel, de az ételválaszték kétségtelenül a régi időkre emlékeztet. Szerencsénkre a kiszolgálás nem. Udvarias, mint úttörő a villamoson. A konyhát viszont csak az mondaná úttörőnek, aki még nem evett meleg ételt.

A májgombóclevesen (490 Ft) érezni, hogy az alapanyagokkal nem sokat vacakoltak. Leveskockára, porból lett májgombócra gyanakszunk, ha mégsem így volna, minden elismerésünk az instantleves-gyártóknak. A kreativitás csimborasszóját a libamájkrémmel töltött bundázott pulykamell (1490 Ft) testesíti meg, az ötlet lényege, hogy a baromfigyárban előállított májkrémet fecskendőztek a panír alá. Nem ehetetlen, de legfeljebb akkor értékelhetnénk az ilyet, ha Budapesten az alapanyagokat kizárólag a sarki közértből lehetne beszerezni.

Talán megbocsátják, hogy a desszerttől ezúttal eltekintettünk.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.