mi a kotta? - Lesz még egyszer ünnep

  • .
  • 2010. április 29.

Trafik

Itt van május elseje, zengjük torkunk szakadtából, jóllehet ezúttal nem énekszó és tánc köszönti majd a munka nemzetközileg elfogadott ünnepnapját, hanem a szívünknek oly kedves Rév Lívia koncertje, aki örömteli módon rácáfolva tavalyi szereplésének búcsúfellépés megjelölésére, most a Művészetek Palotájában ad Chopin-estet (Nemzeti Hangversenyterem, május 1., fél nyolc). A 94 esztendős művésznő, az elementáris báját máig őrző hajdani csodagyermek és kiváló zenepedagógus e kétszeresen ünnepi alkalommal a párizsi mesterkurzusait látogató Érdi Tamással fog megosztozni a programon, míg ugyanezen az estén a MűPa másik termében azért az énekszónak is kijut a figyelemből, hiszen ott meg a MET pompásnak ígérkező Armida-közvetítése kelleti majd magát - Renée Fleminggel a címszerepben (Fesztivál Színház, május 1., hét óra).

Az ünnep egyebekben is vezérszó gyanánt szerepelhet ezen a héten, s nemcsak azért, mert vasárnap este a 20 éves Purcell Kórus csevegéssel egybekötött meglepetésműsorát jelzi a koncertkalendárium (MTA Díszterme, május 2., fél nyolc), hanem és elsősorban azért, mivel május második estéjén beköszönt az immár másodízben összeszervezett operai Májusünnep. A majd' kéthetes sorozatból az elkövetkező napokra két Titus kegyelme- és egy Elektra-előadás esik: az utolsó Mozart-operában Herbert Lippert és Eva Mei énekkultúráját és persze Fischer Ádám karmesteri működését ámultatva (Opera, május 2. és 4., hét óra), Elektraként pedig a drámai fenségű Eva Johanssohnt állítva Kovács János pálcája elé (május 5., hét óra). Már persze amennyiben a vulkanikus tevékenységek nem rendezik át az e héten is kellőképpen internacionális pesti koncertagendát.

Ilyesformán messzi földről érkezik majd az MR Szimfonikusok keddi koncertjének fiatal szólistája, a zongorista Andrew Armstrong (Nemzeti Hangversenyterem, május 4., fél nyolc), s szintúgy a MÁV Szimfonikus Zenekar mesterbérleti estjének két vendége: a Yehudi Menuhin által a jövő nagy ígéreteként azonosított orosz-amerikai hegedűművész, Alexander Markov, valamint a szibériai születésű karmester, Vladimir Ponkin (Nemzeti Hangversenyterem, május 5., fél nyolc). A két koncert között több ponton is összefüggést fedezhetünk fel, hiszen amíg a Paganini-versenyen diadalmaskodott violinista a boszorkányos olasz 2. h-moll hegedűversenyét húzza, s ugyanitt műsoron szerepel majd Berlioz Római karnevál-nyitánya, addig a Stephen D'Agostino vezényelte hangversenyen a Rapszódia egy Paganini-témára hangzik fel Rahmanyinovtól, valamint a Róma fenyői Respighi szimfonikus Róma-trilógiájának kellős közepéről. A rádiózenekari koncert még két, a vájt fülűek számára is izgalmas újdonságot ígér: a jobbára csupán meseoperája révén ismerős Engelbert Humperdinck kísérőzenéjét, melyet a színházi csodaprofesszor, Max Reinhardt megrendelésére A velencei kalmárhoz írt, valamint Rogyion Scsedrin szvitjét, A púpos lovacskát. A kortárs orosz zeneszerzés idős mestere, úgy is, mint a nagy Maja Pliszeckaja (képünkön hattyúként halódtában) férje még 1955-ben komponálta e mesés balettzenét, mely ezúttal Stephen D'Agostino hangszerelésében idézi majd elénk az utóbb természetesen táltossá átalakuló és a legkisebb fiúval a hátán győzedelmeskedő paci történetét.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.