rés a présen - A pécsi a legvastagabb - Stuber Andrea szerkesztő, kritikus

  • .
  • 2010. június 3.

Trafik

rés a présen: A június 3-tól június 12-ig tartó Pécsi Országos Színházi Találkozón szereplő darabok nagy részét láttad. Zsűritagként mi szerint állítasz sorrendet? Stuber Andrea: Idén sokkal kevesebbszer mehettem színházba, mint szoktam, legfeljebb ha 120-130 alkalommal.
A versenyprogramnak is csak a harmadához volt szerencsém. Ennek vannak hátrányai, de előnyei is. Láttunk már kritikus zsűritagot, aki halálra unta magát a POSZT-on, mert az összes előadást látta korábban. Most én zömmel ugyanazt fogom rangsorolni, amit a kollégák, tehát nem kell majd győzködöm őket, hogy higgyék el, ez vagy az a produkció a maga helyén jobb volt.

rap: A mostani repertoárt nézve mi a véleményed a válogatások mikéntjéről?

SA: A jövő évi POSZT-ra fotóművész-pszichológus-színikritikus triumvirátus válogat, ami ígéretesebb és megbízhatóbb, mint a jelenlegi egyszemélyes szisztéma. A színikritikus azért nehezen nélkülözhető, mert rutinja van a sokat nézésben, színházi kontextusba tudja helyezni a látottakat, és ami a legfőbb, nincs anyagi-egzisztenciális-kollegiális függés közte és a versengő alkotók között.

rap: Mik a jelenlegi legfőbb színházi értékeink?

SA: A mai magyar színház legfőbb értéke, hogy egyáltalán van még, vagyis nemcsak az üzleti, szórakoztatóipari válfaja működik, hanem tartja magát és szellemi függetlenségét intézményes keretek között az a színház is, amelyiknek a művészettel és a valósággal van létfontosságú dolga. A színház az utolsó olyan hely, ahol néha még érezhetem úgy, hogy nekem szól. Értve alattam azt a gondolkodni, megérteni, felismerni és egyben szórakozni vágyó embert, aki ma nem célközönsége sem a (napi) sajtónak, sem a televíziós csatornáknak, sem a filmeknek, sem a politikának.

rap: Változhatnak-e a pécsi fesztivál körülményei a politikai körülmények változásával? Balázs Péter például azt nyilatkozta a Magyar Teátrum májusi számában, hogy jó volna, ha nem csak a liberális-militáns válogatás érvényesülne, mert akkor jobb volna a fesztivál. Mit értett szerinted ezen?

SA: Változhatnak a pécsi fesztivál körülményei, már csak azért is, mert változásnak lennie kell, ha változás van. Nem tudom, mit ért Balázs Péter színigazgató liberális-militáns szemléletű válogatáson. De nehéz elképzelnem olyan válogatást, amelyben a Balázs Péter ízlésével fémjelzett színház betörne a szakmai élvonalba. Ahhoz létre kellene hozni politikai-ideológiai alapon egy párhuzamos színházi világot.

rap: A POSZT hol áll a hazai színházi fesztiválok közt?

SA: A pécsi a legvastagabb, leggazdagabb, különös tekintettel a számtalan értékes off-programra. De szeretem a debreceni Deszkát és a nyíregyházi Vidort is.

rap: Melyik fesztivált ajánlanád nyárra?

SA: A szívemnek különösen kedves kisvárdait, ahol a határon túli magyar színházak legfigyelemreméltóbb idei produkciói láthatók június második felében. A pécsinél jóval szerényebb körülmények és feltételek között, családias fesztiválhangulatban.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.