cyberhírek

  • .
  • 2011. április 7.

Tudomány

Kérődzés Svájci kutatók megfigyelték, hogy a borneói nagyorrú majmok az általuk lenyelt táplálékot visszaöklendezik, újra megrágják, majd másodjára is lenyelik, épp úgy, mint a kérődző tehenek. Valószínűsíthető, hogy ezáltal több táplálékot tudnak elfogyasztani. Stratégia Az Európai Bizottság elfogadta a Közlekedés 2050 című átfogó stratégiát.
A javaslatok drasztikusan csökkentenék Európa függőségét a kőolajimporttól és 60 százalékkal mérsékelnék a közlekedés szén-dioxid-kibocsátását az évszázad közepére.

Energiaínség A világ energiaigénye 2050-re megháromszorozódik a 2000. évihez képest, de még mindig hiányzik a megoldás, amely feloldaná a kereslet és a kínálat közti különbséget - derült ki a Shell most bemutatott energia-forgatókönyvéből.

Múmia Több millió állat, főleg kutya és sakál maradványait találták meg régészek az egyiptomi sivatag homokja alatt húzódó katakombák feltárása során Szakkarában. A tetemek többsége néhány órás vagy néhány napos kölyök volt, amikor feláldozták és mumifikálták.

Cenzúra A Facebook segítségével korábban több arab államban is szerveztek tüntetéseket és demonstrációkat, most azonban a szájt eltávolított egy olyan oldalt, amelyen újabb Izrael elleni palesztin felkelést szerveztek a felhasználók.

Sugárzás A japán fukusimai atomerőmű balesetéből származó radioaktív jód rendkívül kis mértékben ugyan, de kimutathatóvá vált Európában és Magyarországon is, ám ennek sugárvédelmi, egészségügyi következménye nincsen. (Bővebben lásd Elszigetelt eset? c. cikkünket a 22. oldalon.)

Klímaváltozás Bár a Déli-sarkon mindössze két virágzó növény terem meg, az egyik, az antarktiszi sédbúza az elmúlt ötven évben terjeszkedést mutatott a klímaváltozás következtében - mutatták ki ausztrál és brit kutatók.

Relikvia A holt-tengeri tekercsek óta a legnagyobb felfedezés lehet a kereszténység kialakulásának kutatásában az a hetven, vékony ólomlapokból álló könyv, amelyet Jordániábantalált egy pásztoregy barlangban. A kódexek egyenként 5-15 oldalból állnak, a hitelkártya méretű lapokat ólomgyűrűk fogják össze. Nagy részük le van pecsételve, a többin óhéber nyelvű szövegek, szimbólumok és ábrák láthatók. Az első kormeghatározási eredmények szerint a lelet az első századból származik. A barlang, ahonnan előkerültek a könyvek, ismert volt arról, hogy Jeruzsálem eleste után a menekülő keresztények többször meghúzódtak benne. Ha a lelet valódi, a legkorábbi, a kereszténységgel kapcsolatos dokumentum lehet.

Gravitációs térkép Gravitációs térképet készített az európai Goce kutatóműhold mérései alapján egy tudóscsoport. A gravitáció erőssége ugyanis csekély mértékben változik a Föld különböző pontjain - a térképen a sárga területeken a legerősebb a gravitációs erő, a kék színűeken a leggyengébb. A gravitáció feltérképezése segít megérteni annak mibenlétét és a hatásokat, melyeket a Földön okoz. Az egyik legfontosabb felfedezés az lehet, hogyan mozognak az óceánok, és hogyan osztják szét a Napból érkező meleget.

Mobiltilalom Kitiltja a brit kormány a mobiltelefonokat az iskolai tantermekből, tekintettel a mobilokkal elkövetett mind gyakoribb visszaélésekre. Az oktatásügyi miniszter azért rendelte el a következő tanévtől érvényesítendő tilalmat, mivel a diákok egyre gyakrabban fegyverként használják mobiljukat, vagyis kifejezetten azért vernek meg vagy hoznak megalázó helyzetbe diáktársakat vagy éppen tanárokat, hogy ezt a mobiljukkal lefilmezzék, és a felvételt feltegyék az internetre. Felmérések szerint a brit iskolások 40 százaléka szenvedett már el ilyen jellegű lelki terrort.

Sugárszennyezés Osztrák kutatók számításai szerint a sérült fukusimai atomerőmű az 1986-os csernobili katasztrófa után mért szintekhez hasonló nagyságrendű radioaktív jódot és céziumot bocsát ki. A titkos atomkísérletek felderítéséhez használt sugárdetektor-hálózat segítségével kimutatták, hogy a napi szinten kikerülő jód-131 73 százaléka az 1986-os baleset után észleltnek, a cézium-137 napi kibocsátása pedig 60 százalék környékén mozog. A francia sugárvédelmi és nukleáris biztonsági intézet ugyanakkor azt a becslést közölte, hogy a radioaktív szivárgás a március 11-i földrengés és szökőár által megbénított Fukusima-1 komplexumból körülbelül tizede a csernobilinak, a világ eddigi legsúlyosabb atomszerencsétlenségének. A japán kormány hétfőn bejelentette, hogy mintegy 11 500 tonnányi sugárszennyezett vizet készülnek a tengerbe önteni a fukusimai erőműnél, mert nincs más választásuk. Eközben Hongkongban gyorsított eljárásban adják ki a vízumokat multicégek Japánból távozó vezetőinek.

Geminoid Élő emberekről mintázott robotokat épít egy japán tudós. A geminoid a geminus, azaz iker és az android, azaz emberszerű összevonásából képzett elnevezés, a robotok szinte teljesen élethűen képesek utánozni az embereket. Isiguro Hirosi, az Oszakai Egyetem Intelligens Robot Laboratóriumának vezetője a saját Geminoid HI-1 nevű android ikertestvérének megalkotása révén vált ismertté, azóta másokról is mintázott geminoidokat - a képen a dán Henrik Scharfe mesterségesintelligencia-kutató és robotmásolata látható. A kutatás során azt is vizsgálják, hogyan viselkedik az ember egy teljesen emberszerű szerkezettel szemben.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.