Tévétorrent

Riverdale

Tévétorrent

Ha van a szappanoperának vagy legalább a narratív mintázatainak utolsó mentsvára, akkor az a CW. Igaz, a csatorna többnyire nem tiszta formájában műveli a műfajt, de tagadhatatlan érdemei vannak abban, hogy a hagyományosan a nyugdíjas/háziasszonyi fogyasztói csoportot megcélzó terméket kinyitotta a fiatal felnőtt közönség felé is. A Zöld íjász, a Vámpírnaplók, a Smallville a hibridebb változatok közé tartoznak, míg a Szívek szállodája, a Gossip Girl, a One Tree Hill (nem beszélve a klasszikus szappanopera-felújításokról, mint a Melrose Place vagy a 90210) pedig a műfajilag tisztábbak közé.

A legújabb saját sorozatuk, a Riverdale múlt és jelen meghatározó sorozatirányzataiba kapaszkodik bele. Talán kissé meglepő, de a klasszikus szappanopera-stílusú, szerelmi háromszöges Archie képregények laza adaptációjáról van szó, melyet a készítők a Twin Peaks-szel próbálnak ötvözni. A formai jegyeket még sikerül reprodukálni (anakronisztikus gyapjúpulóverek, sejtelmes erdő, ódivatú diner, Mädchen Amick), de Lynch sorozatának enyhe őrületét és merész műfaj- és narrációváltásait már nem sikerül átemelni. A néhol kimondottan erős atmoszféra alatt csak a szokásos CW-elemek rejlenek: egy csapat fotogén, karizmát nélkülöző fehér tini, akik a valódi konfliktusok helyett inkább csak az egymással való minél változatosabb (de kétségkívül szórakoztató) összegabalyodással vannak elfoglalva. A Riverdale az izgalmas műfajhibrid lehetőségét többnyire csak ígérgeti, alig több, mint a szokásos tini-szappanoperák.

Magyar felirat a 7. részig: Jessica, utána fordítót keres

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.