Áh, dehogy Orbán várba cuccolása miatt… izé, a turisták kedvéért

  • narancs.hu
  • 2016. március 14.

Villámnarancs

Orbán rezidenciája? Matolcsy borozója? Ugyan már! A turisták miatt újítják fel a budai várnegyedet, amit a szocialisták amortizáltak le és loptak szét – kacsint a Fidesz sajtóosztálya.

A kormánypárt propagandistái ezt a közleményt bírták összehozni a hosszú hétvégén: „A szocialisták kormányzásával szemben, amikor leamortizálták, szétlopták a nemzeti vagyont és Budapestet, a polgári kormány megmenti, felújítja nemzeti örökségeinket. Budapest ma a világ egyik legvonzóbb városa, ahol rekordokat dönt a turizmus, ez más kormányzati fejlesztések mellett a budai várnegyed megújításának is köszönhető.”

Kár, hogy az nem derül ki a közleményből, mégis milyen konkrét kormányzati fejlesztésekre gondolnak (netán a Kossuth térre?), illetve miért éppen a budai várnegyed megújításának köszönhető a turistainvázió, ha az még igazából el sem kezdődött?

Jó, hogy azt nem írják, hogy már most is arra kíváncsi a turisták tömege, honnan irányítja majd Orbán Viktor az idegenforgalomban is mindent túlszárnyaló kormányát, vagy hol lesz a Matolcsy híres borozója.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.