Na, ki nevezte ki Németh Szilárdot az Arany János-emlékév fővédnökévé? Németh Szilárd

  • - palosm -
  • 2018. január 31.

Villámnarancs

Ennyi erővel lehetne a költészet nagykövete is.

Miután Németh Szilárd az „Arany János bicentenárium fővédnökének” nevezte magát az Arany szülővárosában megnyílt múzeummal büszkélkedő Facebook-posztban, felmerült bennünk egy apró, ám annál kínzóbb kérdés:

ki a frász tartotta jó ötletnek, hogy a nem feltétlen irodalmi jártasságáról és költészet iránti rajongásáról ismert képviselőnek, „a Fidesz öklének” adományozza ezt a posztot?

A kérdést az is súlyosbította, hogy korábbi híradásokban Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke tűnt fel, mint fővédnök.

Hát mi folyik itt, vajon az exrezsibiztos tiszteletbeli akadémiai pozícióját készítik elő a dörzsölt kommunikátorok? Nem, ott még nem tartunk.

Még csak ott tartunk, hogy Németh Szilárd hazudott.

false

Hazudott, hogy Arany János nevét felhasználva magát szebbnek és okosabbnak tüntesse fel, mint amilyen. Így fest egy jó hír a választásra készülődő NER-ben, ugyanis ez azért még mindig a jobbik eset.

Mert bontsuk csak ki a szálakat! Az Arany János-emlékév alapja egy 2017-es kormányhatározat, ami a következőt rögzíti: az emlékévet az úgynevezett emlékbizottság bonyolítja le, elnöke Áder János köztársasági elnök, állandó tag még a Magyar Művészeti Akadémia elnöke (akkor még Fekete György, később Vashegyi György) és a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Lovász László. Az emlékbizottság titkára a Petőfi Irodalmi Múzeum elnöke, Prőhle Gergely. A szövegben nem szerepel a fővédnök szó, mivel a testületet a legmagasabb közjogi méltóság vezeti, nem lenne sok értelme annak, hogy fővédnököt keressenek tevékenységükhöz.

Apró bökkenőnek látszik az is, hogy Lovász László valóban betöltött egy fővédnöki tisztséget Arany Jánossal kapcsolatban, de ez a bizottság nem az a bizottság: az MTA-n belül, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóintézetének Irodalomtudományi Intézete is létrehozott egy Arany János Emlékbizottságot. Na, ennek volt a fővédnöke Lovász László, tudtuk meg az MTA sajtóosztályától.

A két bizottság a híradásokban, még az MTA kommunikációjában is néha összekeveredett, és előfordult, hogy Lovász Lászlóra a kormányzati emlékév fővédnökeként hivatkoztak, tévesen.

Ráadásul egyéb híradások, például a közmédia, Csűry Istvánt, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspökét a kormányzati emlékév egyházi fővédnökének nevezte, a jó ég tudja, pontosan mi alapján és mely okból, de ezzel senkinek nem volt gondja.

Na, ebbe a zavaros vízbe ugrott hasast Németh Szilárd, amikor az Arany-bicentenárium fővédnökeként nyilvánult meg, és mondott „hálás köszönetet” segédeinek, „minden közreműködőnek, muzeológusnak, kultúrhistorikusnak, különösen Török László polgármester úrnak, Patócs Julikának, a nagyszalontai Arany János Művelődési Egyesület elnökének és Prőhle Gergelynek, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának”.

Utóbbit, vagyis

az Áder-féle bizottság titkárát megkérdeztük

Németh Szilárd eddig titkolt fővédnöki pozíciójáról. Prőhle válaszából kiderült: Németh Szilárd úgy került a képbe, hogy segítette a kommunikációt az emlékbizottság és a költő szülővárosa, Nagyszalonta között, továbbá „többször segített felgyorsítani a felújítási munkálatok adminisztratív részét, ebben a formában – ha tetszik – védnökséget vállalva az Arany-emlékhely megújulása felett Nagyszalontán”.

Ha tetszik.

Ha tetszik, Németh Szilárd mindjárt úgy fog bemutatkozni, mint a magyar költészet tiszteletbeli nagykövete.

Egyébként az, hogy pontosan mi köze Németh Szilárdnak Nagyszalontához, nem derült ki, bár az biztos, hogy a Németh által valaha polgármesterként vezetett Csepel és Nagyszalonta testvérvárosi kapcsolatban állnak, Németh pedig évek óta visszatérő vendég a városban, és persze jó kapcsolatot ápol Török László nagyszalontai polgármesterrel.

Mindenesetre nagyon úgy tűnik, hogy Németh Szilárd addig-addig forgolódott az Áder-féle emlékbizottság háza táján, amíg elhitte magáról, hogy ő az Arany János-emlékév fővédnöke. Vagy legalábbis nyugodtan bemondhatja, hogy az, úgysem kéri számon rajta senki.

(Természetesen a Fidesz-frakció sajtóosztályát is megkérdeztük az önkéntes fővédnökségről, választ nem kaptunk.)

false

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.