Lemez

Babé Sila: August

  • Mihályi Dávid
  • 2017. szeptember 3.

Zene

Stahl Barbarát az elektronikus r&b első hazai képviselői közt emlegetik, különösen azóta, hogy bemutatkozó lemeze, a 9 tavaly megjelent. Ennek ellenére úgy tűnik, máris elfelejthetjük a nevét, Barbara ugyanis új albumán már Babé Silaként jelentkezik, noha szó sincs stílus- vagy irányváltásról. A névváltoztatást legfeljebb a nemzetközi sikerek után való vágyakozás indokolhatja; Stahl/Sila számos interjúban említette, hogy karrierjét tudatosan építi a határon túli érvényesülés érdekében.

Az biztos, hogy nem bízott semmit a véletlenre. Az August tizenegy dalán öt különböző producer dolgozott, ami persze túlzásnak tűnik, és rosszul is elsülhetett volna, de nem így történt, a hangzás így is egységes maradt. A bakelitlemez sercegésével felvezetett éteri 7012 című nyitódal afféle rutinos intro, de az utána következő – a berlini Dope est Dope-pal készített – Luna akár sláger is lehet; különösen figyelemreméltó, ahogy a háttérvokálok segítik a dal fokozását. Az August másik kiemelkedő darabja, a Homesick című szám, melynek zenei alapja a 9-en is közreműködő Lotfi Árzsáng nevéhez fűződik. A vonósokkal feldobott dinamikus dal a lemez felénél tökéletes helyen van, jól oldja az ezt megelőző melankóliát. Kár, hogy a lendület ezt követően ismét megtorpan és csak a végén, a hatvanas éveket idéző Darling című számmal tér vissza, ami egy Sean Connery–James Bond-film főcímdala is lehetett volna ötven évvel ezelőtt. Ahogy a lemez elején, úgy a végén is „analóg” zörej hallható (talán egy kazettás magnó „ajtócsapódása”?), és ezután még egy szándékosan recsegősre butított magyar nyelvű dal részletét is meghallgatjuk. Kár, hogy csak így, töredékesen.

Mamazone Records, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.