Bruce Willis és Adele is felléphet a POSZT-on az új igazgató szerint

  • - urfi -
  • 2016. január 17.

Zene

A fideszes hátszéllel megválasztott új ügyvezető mert nagyot álmodni. Nagyon nagyot. Rettegj, Berlin, vigyázz, New York - jön Baranya!

Az aktuális Narancsban alapos cikket olvashatnak arról a folyamatról, ahogy a Pécsi Országos Színházi Találkozót (POSZT) bekebelezte Vidnyánszky Attila színházi szervezete, és a sorozatos botrányok hatására kérdésessé vált a fesztivál sorsa. Ezt a nehéz helyzetet kell kezelnie a POSZT-ot működtető POSZF Kft. új úgyvezető igazgatójának, akit a fideszes városvezetés és a Fidesznek elkötelezett színházakat tömörítő Magyar Teátrumi Társaság támogatásával, a Magyar Színházi Társaság különös asszisztenciája mellett választottak meg múlt héten.

Magyar Attila

Magyar Attila

Fotó: PécsMa.hu

Az új igazgató Magyar Attila, a Zsolnay Kulturális Negyedet működtető Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. gazdasági vezetője, aki két segítőjével közösen írt pályázatot. Egyikük a Zöld Pardon tulajdonosa, másikuk pedig az a Szűcs Gábor, aki korábban az Echo Tv kreatív igazgatójaként rakta le névjegyét a szakmában, majd a székesfehérvári színház művészeti vezetője volt, amíg az igazgatóval együtt ki nem penderítették a vezetésük alatt alig látogatott, leamortizálódott intézményből.

A győztes pályázat hármuk közös erőfeszítésének eredménye – ennek részletes elemzését és az új vezetés életútjának bemutatását megtalálják a nyomtatott lapban, ahol a fesztivál jövőbeli esélyeiről is megpróbálunk mondani valamit. Itt egyetlen, de nem lényegtelen részletre koncentrálunk, a könnyűzenei programra.

Mint azt itt a maga teljes kuszaságában elolvashatják, a pályázat egyik lényegi eleme, hogy elő- és utófesztivállal tennék ellenállhatatlanná az évad legjobb magyar előadásainak szemléjét. Ezen belül is kiemelt szerep jut majd a könnyűzenei koncerteknek. A helyszín természetesen a Zsolnay Negyed lenne, amivel mindenki jól jár. Na jó, a Zsolnay biztosan jól jár.

A Mumford & Sons koncertje Red Rockban

A Mumford & Sons koncertje Red Rockban

 

Lássuk tehát, milyen programot alkottak ehhez az izgalmas és ambiciózus tervhez. Az "alapkoncepció" közhelyesnek és unalmasnak tűnik:

Célunk egy olyan, a lehető legszélesebb közönséget kiszolgáló, színes, vonzó könnyűzenei fesztiválprogram összeállítása, amelyben egyaránt megtalálhatóak ismert hazai és külföldi zenekarok és mai, friss, elsősorban a fiatalokat érdeklő, de akár zenei csemegének is tekinthető fellépők. A populáris műfajokon túl, érdekességeket is felvonultatna a fesztiválprogram, amely terveink szerint országszerte nagy figyelmet és elismerést kapna. A könnyűzenei program összeállításakor a helyi lakosok, a városban tanuló egyetemisták és a nagyobb fellépők miatt
a Pécsre látogatók igényeit is figyelembe vesszük.

A magyar fellépők listája ugyancsak az önálló gondolatok széles körű hiányáról tudósít. Ezek a nevek minden nyári fesztiválon fellépnek évek óta:

Tervezett hazai fellépők: Quimby, Punnany Massif, Ákos, Tankcsapda, Intim Torna Illegál, Irie Maffia, Brains, Halott Pénz, Kiscsillag, Péterfy Bori & Love Band, stb.

Hogy mitől lesz olyan "színházas" meg "művészi" a program, ahogy az a POSZT-on elvárható? Hát attól, hogy meghívják hollywoodi sztárok haknizenekarait:

Színház tematikára felfűzött zenei ötletek: Bruce Willis zenekara, Hugh Laurie (Dr. House) zenekara, Jack Black zenekara a Tenacious D.

De az igazi izgalmak a külföldi sztárfellépőkkel köszöntenek ránk:

Jelenleg tudomásunkban lévő 2016-os turnék alapján tervezett nemzetközi fellépők: Adele, Jack White, Mumford & Sons, Moby, Passenger, Dead Can Dance, stb.

Nyugodtan olvassák el másodszor is, tényleg ez van odaírva.

Ade

Adele a Royal Albert Hallban

 

Nehéz elhinni, de nem lehet máshogy érteni, mint hogy a POSZT új vezetése azt tervezi, hogy rátelefonál a világ legnagyobb sztárjaira, mondjuk most, januárban, és megkéri őket, hogy ha már erre járnak, mármint itt Európában, akkor ugorjanak be hozzánk is júniusban. Megkérdeztem egy zenei programszervezőt, ő is azt mondta, amit valószínűleg mindenki magától is: ez abszurd. Ennél sokkal, de sokkal előbb kell elkezdeni a szervezést.

Még szebb lesz az egész, ha elkezdünk számolni. A megfogalmazás azt sugallja, hogy a felsoroltak mind erre az évre esélyesek, de az nem világos, hogy hányat szeretnének elhívni közülük Pécsre idén. Csak egyet-kettőt vajon, vagy mindet ebben a sorrendben, esetleg még másokat is ebből a súlycsoportból. Ehhez olvassuk hozzá, hogy a pályázat költségvetési terve szerint a "versenyen kívüli fesztiválprogramok produkciós költségeire" 18.300.000 forint jut. A teljes POSZT-ot, az előadások összes költségével, a többszáz programmal, az elő- és utófesztivállal együtt 176 millióból tervezik kihozni.

A nagy zenekarok persze a legritkább esetben hozzák nyilvánosságra, hogy mennyiért lépnek fel, de az egyik nagy zenei ügynökség 2014-ben kiszivárogtatott listáján megtalálunk három nevet a POSZT tervezett fellépői közül. (A számokat közlő Priceonomics is jelzi, hogy ezek alacsonynak tűnő értékek, ráadásul 2014 óta valószínűleg drágultak a tarifák, de most maradjunk ezeknél az adatoknál.)

Nos, Passenger 25-35 ezer dollárba, vagyis 7-10 millióba kerülne. A Mumford & Sons 500-750 ezer dollár (vagy még több), magyarul 145-217 millió lenne. És a legjobb tétel, a popszakma koronázatlan királynője, Adele gázsija: ez 750 ezer dollárnál, vagyis 217 millió forintnál kezdődött 2014-ben, de a tavalyi sikere után kétlem, hogy egymillió dollár alatt szóba állna valakivel. Még egyszer: a teljes fesztivál költségvetése 176 millió forint.

Megnyugodhatunk, gondos, hozzáértő kezekbe került a POSZT.

 

A cikk előző változata úgy fogalmazott, hogy Magyar Attila a Zsolnay Központ gazdasági vezetője, pedig a komplexum neve helyesen Zsolnay Kulturális Negyed, Magyar Attila pedig egészen pontosan az ezt működtető Nkft. gazdasági igazgatója. Ezt a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. kérésére javítottuk.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.