Koncert

Bryan Adams

  • Soós Tamás
  • 2016. november 13.

Zene

Talán művészi érdemein felül dicsérjük Bryan Adamset, ha a könnyűzene egyik nagy túlélőjeként emlegetjük, pedig ha egymás mellé rakjuk, mondjuk, a Run to You-t, az Everything I Do-t, a Cloud #9-t, no meg a That’s Rock and Rollt a most nálunk is megturnéztatott Get Up!-ról, egyértelművé válik, hogy a kanadai születésű pop­-rock sztár mindig tökéletes időzítéssel csatlakozott rá a globális slágertrendekre. Kezdetben a stadionrockot értelmezte újra azok számára, akiknek a Def Leppardban, a Mötley Crüe-ben, de még a Kissben is túl hangos volt a riffelés, majd az MTV-ben is megtolt, filmzeneballadás vonalon slisszolt a slágerlisták élére, hogy az ezredfordulón még az elektronikával felvizezett popzenével is megbarátkozzon. A tavalyi Get Up! Buddy Holly naivan álmodozó rock and rollját idéző dalaival pedig felüljön a tízes éveken átmasírozó retróvonatra.

Aktuális koncertjét a negyvenpluszos párokat még mindig tizenöt­pluszos belépők kicsengetésére késztető balladák és – szerencsénkre – a jó öreg arénarock dominálják, nevezetesen a sztárstátuszt meghozó Reckless album 84-ből, amiről hat számot is eljátszik a hangra nem, de külsőre gyorsan öregedő énekes. Épp ilyen álmos, őszi estére illő, családbarát rockzenélés folyik tehát a színpadon, de a koreografált poénoktól a rákos rajongónak ajánlott dalig minden, mástól hatásvadásznak ható gesztus közvetlennek tűnik és emberinek, mert a szíveket túlságosan komoly arccal facsaró Bryan Adams amúgy egészséges öniróniával közelít a koncertezéshez. Poénra veszi az első sorban sikító rajongót és a gitárszólózást egyaránt, a ráadásban pedig a mobiltelefonnal kivilágított All For You mellett Eddie Cochran és Elvis Presley is előkerül, így végül Adams úgy vonulhat le a színpadról, ahogy a nyolcvanas évek elején fellépett oda: korszakos zenészek jól fésült és profin szórakoztató kistestvéreként.

Budapest Sportaréna, október 10.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.