Film: Átkozott film (Elátkozott generáció)

  • Para-Kovács Imre
  • 1996. június 27.

Zene

Para-Kovács Imre

Az Elátkozott generáció című Gregg Araki-film egy trilógia második darabja, de az első részt a magyar mozik nem adták, ami kár, mivel címe alapján (Totally Fucked Up - Teljesen elbaszott) ugyancsak felhőtlen szórakozást ígér. A második rész, mintegy szerves folytatásaként az előzőnek, a baszás szóval kezdődik, és ezután a felütés után nem is engedi lejjebb a színvonalat. Új magasságokba emeli korunk hősét, a pszichopatát, sőt, többet is összeereszt belőlük, hogy nagyobb legyen a hajcihő. És tényleg: levágott fejek, kirabolt közértek kísérik hőseinket, akik - micsoda eredeti ötlet! - egy autóban utazgatnak Amerika-szerte.

A felállás klasszikus: tinédzserpár, akikhez csatlakozik a gonosz egy biszexuális idősebb srác képében, alaposan megrontja őket, elszereti a lányt, elszereti a fiút, elszereti mind a kettőt együtt, miközben állandóan hitelbe vásárolnak mindenfelé, és néha megölik az eladót. Nagyon gonosz ám ez a fiú, a rendező nem tudja elégszer hangsúlyozni, hogy bizony maga a sátán jelent meg itt az ő képében; például amikor fizetésre kerülne a sor, a számla végösszege mindig 6 dollár 66 cent, lehetőleg háromszor elismételve, különös nyomatékkal.

Amikor már minden felállásban sikerült lezavarni hármasunknak néhány aktust, új szereplők jelennek meg a színen, és feloldják szegény kamaszlány dilemmáját, hogy melyiket is válassza a két fess fiú közül. Az erősen ordítozó emberek mellkasukon egy marha nagy horogkereszttel először csak ugrálnak, de aztán megerőszakolják a leányt, és egy sövényvágó ollóval levágják a fiatalabbik srác farkát, amit - valószínűleg nevelő célzattal - másik hősünk szájába helyeznek az erőszakolás alatt álló lány nagy szomorúságára.

Az elhamarkodott és nem túl higiénikus műtét következtében a lányka és a nagyon gonosz fiú már csak ketten folytatják sehová sem vezető útjukat ebben a kietlen és önző világban, mi pedig erősen összeszorított combokkal távozunk a moziból.

Elátkozott generáció — Gyönyörök és kivégzések; amerikai-francia, 1994. Rendezte: Gregg Araki; operatőr: Jim Fealy; szereplők: Jimmy Duval, Rose McGowan, Jonathan Schaech; zene: Jesus and Mary Chain, Nine Inch Nails, Porno For Pyros.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.