Lemez

Goldfrapp: Silver Eye

  • - minek -
  • 2017. május 6.

Zene

Alison Goldfrapp énekesnő és Will Gregory duója mindig meglepetést okozott a rajongóknak, 2000 óta megjelent eddigi hat lemezük között még hangulatában sem akadt két egyforma, bár olykor sikerrel nyúltak vissza saját hagyományaikhoz. Általában a páros szeszélye és pillanatnyi elkötelezettsége döntötte el, hogy éppen a glam rockosan elektrós, a hideg szintidiszkós vagy éppen a fura folkos/triphopos világukhoz térnek-e meg.

A négy évvel ezelőtti, bensőséges Tale Of Us után szinte törvényszerű volt, hogy hangsúlyosabban ritmusközpontú, analóg hangokban fürdő táncos lemez készüljön. Amikor meghalljuk az első két számot, az elektronikus boogie-lüktetésű Anymore-t, és a diszkóból szalajtott, lassan hömpölygő, 4/4-es Systemagicet, úgy érezzük, bejött a tippünk. De a harmadik számnál egyértelmű, hogy hibás a számítás: szépen elrendezve követik egymást a látszólag introvertált, de inkább csendben fortyogó szerzemények (Tigerman, Faux Suede Drifter vagy a gyönyörű Zodiac Black), a krautrockos zakatolást dallá oldó hibrid slágerek (Become The One), meg a direktebb, de még mindig módfelett szofisztikált tánczenék (Everything Is Never Enough). Gold­frapp és Gregory ezúttal is nagyszerű, okos dalokat írt, Alison jégkirálynőhangja egyszerre erős, bár látszatra törékeny. Nincs olyan szerep, műfaj vagy regiszter, amit ne tudna uralni!

Mute, 2017

 

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.