Lemez

Kada Ad Libitum: Távolbanézés 2.

Zene

Válik László gitáros rég­óta szervez maga köré improvizatív zenészeket. Ezek a 2014-ben felvett, de nemrég kiadott számok bátran és természetesen élnek az elektronika, különösen a hangminták eszköztárával – noise, free –, és ipari benyomások érik a hallgatót. A CD műfaja nem teljesen alkalmas arra, hogy ennek a szabadon alkotó csoportnak a tevékenységét dokumentálja, bár ez nem akadályozta meg Válikékat abban, hogy idestova nyolc hordozót bocsássanak közre. A személyes, közös jelenlét egyébként sem feltétlenül szükséges a stúdióban, a darabok felvételként is alakulnak, esetleg éppen a keverés, redukció vagy hozzáadás során érnek be. Válik neves hangmérnök, ő keverte a lemezt, amelynek címe azonos az előzőével, csak kettes sorszámot kapott, ami azonos sessionre utal. A mű, az alkotási folyamat és a zenészcsoport nyitottsága szoros összhangban áll a tisztán improvizatív, meditatív zenével. A Távolbanézés 1.-hez (Magyar Narancs, 2015. szeptember 10.) képest mintha ritmikusabb trackeket válogattak volna erre az opusra, persze belassulás, a messzeség egy pontjára fixált, de szélesedő nézőpont azért akad itt is bőven. Ha akkor a véletlenek szerepe tűnt föl, most inkább a kettőzés művészi elvét vélem kihallani a zenéből, többféle formában is. Bár ebben a formációban keveset lépnek fel, mind az öt meghívottról tudható, hogy improvizációban, egyéni hangban mesterei a saját hangszerüknek: Keszei Krisztián a második gitár mellett egyszer basszusozik is, akkor izgalmas váltásokat hallunk Hock Ernő bőgőssel, Váczi Dániel szaxofonozik, Sárvári Kovács Zsolt dobol, Bartók György a pianínót idomítja a megszokottnál nagyobb rugalmasságra. Nem mindennapos korong a játszóban, de megfelelő pillanatban sokat nyújt.

L.V. Records, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.