könyv - ...ÉS A 49 MÉTERES RÖVIDHULLÁMON - KEMÉNY ISTVÁN JEGYZETEI A SZABAD EURÓPA RÁDIÓBAN 1980-1990

  • - barotányi -
  • 2010. október 14.

Zene

A két éve elhunyt Kemény a magyar szociológia úttörője és legendás alakja: 56-os politikai fogoly, utóbb kényszerű emigráns, hazatérése előtt pedig tíz éven át a Szabad Európa Rádió jegyzetírója. Ráadásul kulcsfontosságú évtizedben, a nyolcvanas években születtek néha rövid, de annál velősebb elemzései - amelyeket Párizsban írt, és telefonon át mondott magnóra.
A két éve elhunyt Kemény a magyar szociológia úttörõje és legendás alakja: 56-os politikai fogoly, utóbb kényszerû emigráns, hazatérése elõtt pedig tíz éven át a Szabad Európa Rádió jegyzetírója. Ráadásul kulcsfontosságú évtizedben, a nyolcvanas években születtek néha rövid, de annál velõsebb elemzései - amelyeket Párizsban írt, és telefonon át mondott magnóra. Kemény természetesen nem csupán szûken csörgedezõ forrásokból dolgozó politikai elemzõként, kényszerûen kibic kremlinológusként (hivatkozik is az ellenzéki történész Szabó Miklósra, aki remek elemzéseket írt Kibicz Gyula álnéven szovjet témákról hazai szamizdatokba) szól a vasfüggönyön túli világról. Szociológusként mi sem izgalmasabb számára, mint látni a magyar társadalom változásának újabb, sokszor már a mába mutató fejezeteit - ugyanakkor szembenézni a múlttal.

Kemény vissza-visszatérõ témája a magyarországi zsidóság társadalomtörténete, a látszólagos sikerekben és valós tragédiákban gazdag asszimilációs folyamat, a honi antiszemitizmus természetrajza. S miközben jegyzeteibõl krónikaszerûen kibontakozik a Kádár-rendszer elõbb alig észrevehetõ, majd az évtized közepétõl mind gyorsabb agóniája, a rendszer szétmállása, Keményt már az foglalkoztatja: mi lesz azután? Az egykori rádiójegyzetek híven számolnak be az egyre-másra megjelenõ gazdasági-társadalmi és politikai programokról, a visszhangjukról és a magyar többpártrendszer születésérõl - no és persze a rendszerváltást megelõzõ, ám sok tekintetben azóta sem múló gazdasági és társadalmi válság stációiról. Bármit is ír, világosan kitûnik ars poeticája: a demokrácia, a politikai szabadságjogok és a szellem függetlensége melletti elkötelezettség - és (a Kádár-kort "vidáman" túlélõ magyar szegénység egyik elsõ kutatójaként is) az elesettek ügye melletti kiállás.

Osiris, 2010, 448 oldal, 2980 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.