Könyv - Szenvedéstörténet - Ripp Zoltán: Eltékozolt esélyek? - A rendszerváltás értelme és értelmezései

  • M. László Ferenc
  • 2010. február 25.

Zene

Rendszerváltozás vagy rendszerváltás? Utódpárt vagy modernizáló progresszív erő? Az elmúlt néhány évben ez a két kérdés okozta a legnagyobb feszültséget, eszmei vitát az ideológiai kérdések iránt egyébként nem túl érzékeny Magyar Szocialista Pártban. Az előbbiről a párt programját előkészítő testületben folytattak hosszú és szőrszálhasogató vitát, az utóbbi akkor ütötte szíven a szocialistákat, amikor az általános ombudsman éves jelentésében "leutódpártozta" az MSZP-t. A szocialisták értelmiségi holdudvarához tartozó Ripp Zoltán - a párt think tankjeként számon tartott Politikatörténeti Intézet egyik vezetője - szerint okkal kínozzák még mindig az MSZP-t ezek a kérdések: az elmúlt húsz év alatt a baloldal megspórolta ezeket a vitákat, egyszerűen szőnyeg alá söpörte a legitimációs problémáit. Az ebből adódó meghasonlottság végül tudjuk, hova vezetett.

Rendszerváltozás vagy rendszerváltás? Utódpárt vagy modernizáló progresszív erő? Az elmúlt néhány évben ez a két kérdés okozta a legnagyobb feszültséget, eszmei vitát az ideológiai kérdések iránt egyébként nem túl érzékeny Magyar Szocialista Pártban. Az előbbiről a párt programját előkészítő testületben folytattak hosszú és szőrszálhasogató vitát, az utóbbi akkor ütötte szíven a szocialistákat, amikor az általános ombudsman éves jelentésében "leutódpártozta" az MSZP-t. A szocialisták értelmiségi holdudvarához tartozó Ripp Zoltán - a párt think tankjeként számon tartott Politikatörténeti Intézet egyik vezetője - szerint okkal kínozzák még mindig az MSZP-t ezek a kérdések: az elmúlt húsz év alatt a baloldal megspórolta ezeket a vitákat, egyszerűen szőnyeg alá söpörte a legitimációs problémáit. Az ebből adódó meghasonlottság végül tudjuk, hova vezetett.

Ripp szerint nemcsak az MSZP beteg, a rendszerváltó pártok mindegyikét sújtja ez a gond, és egyik sem tett erőfeszítéseket az anomália felszámolására. A szerző úgy véli, a mai politikai válság gyökerei valahol a rendszerváltás tájékán keresendők: ez a "periódus egybeesett a globalizáció offenzív szakaszával", melyre - leszámítva a nézeteit sokáig rejtegető SZDSZ-t - egyik pártnak sem volt adekvát válasza. Így aztán kényszeredetten vállalták fel a válságkezelést, az államszocializmus gazdasági felszámolását, miközben verbálisan, retorikai-ideológiai szinten végig szembementek a "neoliberális" trenddel. Minden szenny - zsidózás, cigányozás, komcsizás -, ami a közelmúltban a felszínre került, ennek a legitimációs válságnak a következménye, tünete.

A kötetté terebélyesedett esszé - merthogy az Eltékozolt esélyek? nem tekinthető tudományos munkának (éppen ezért sokszor fájóan hiányoznak a sajátos értelmezést alátámasztó lábjegyzetek és tények) - elsősorban az MSZ(M)P szemszögéből szemléli a történéseket. Ebből aztán némi frusztráció is adódik: végig ott bujkál a sorok között, hogy a liberálisok és a jobboldaliak méltatlanul retusálták ki az elmúlt húsz évben a rendszerváltók tablójáról a szocialistákat. Mi több, Ripp egyenesen úgy véli, a MSZMP-ben volt meg az a tapasztalat, szakértelem, ők rendelkeztek azzal a nemzetközi kapcsolatrendszerrel, amely elengedhetetlen volt az államszocializmus eredményes felszámolásakor. Sőt - szemben az új szerveződésekkel - a pártállam mögött az utolsó percig komoly társadalmi bázis állt: a történész egy meg nem nevezett felmérésre hivatkozva azt állítja, 1989 végén az emberek egyharmadának támogatását tudhatták magukénak (1990-ben pedig csak azért szerepeltek rosszul a választásokon, mert szavazóik a "komcsizó" kampánytól megriadva otthon maradtak, vagy más szervezetre - MSZDP, Agrárszövetség - adták voksukat). Azzal, hogy tárgyalásokba bocsátkoztak az ellenzékkel, biztosították a békés átmenetet. Horribile dictu ezért még köszönettel is tartozik az ország a régi elitnek: megtehették volna, hogy lövetnek, ehelyett készségesen tárgyaltak - na jó, azért néha "otrombán" viselkedett a karhatalom.

A régi rendszer egymással is küzdő aktorai Kádártól Grószon, Németh Miklóson keresztül Horn Gyuláig már a 80-as évek közepén felismerték a válságot, és komoly erőfeszítéseket tettek a kezelésére. Ám a nemzetközi fejlemények - az előbb említett globalizációs trend, az IMF és a Világbank nyomása, a Szovjetunió és nyomában a Varsói Szerződés, KGST összeomlása -, illetve a hazai ellenzék fellépése legitimációs deficitet okozott a pártban. Miután sutba vágták "a marxi önigazgató szocializmus perspektíváját", kényszerpályán mozogva még 1989 előtt egy jobboldali programot hajtottak végre: liberalizáltak, privatizáltak - majd ugyanezt folytatták 1994 után is. Közben a tömegeket mozgósítani képtelen (Ripp szerint a bős-nagymarosi erőmű elleni tiltakozás vagy az Erdély-tüntetés nem volt rendszerellenes, Nagy Imre újratemetése pedig későn jött) ellenzékiek kihasználták, hogy az MSZMP nem nézett szembe 56-tal: az elmúlt negyven évet homogén elnyomó rendszerként állították be, és a "négyigenes" népszavazással elvitatták a frissen formálódó MSZP legitimitását. Így éles cezúrát húztak 89 és 90 közé.

Ám ez csapdába ejtette a teljes politikai elitet: Antall József - miközben nyakán érezte Csurka forró leheletét - kénytelen volt folytatni a Németh-kabinet gazdaságpolitikáját, amit a nyelv- és médiaháború szításával próbált ellensúlyozni. Az SZDSZ pedig csak úgy tudott komoly támogatottságra szert tenni, hogy antikommunista zászlót lobogtatott, miközben elhallgatta neoliberális nézeteit, ám egy idő után már csak a karanténban szorongó MSZP becserkészésével tudta ellensúlyozni kispárti mivoltát. Orbán ennél jóval ügyesebben lavírozott: a jobbra húzódó Fidesz legitimációs deficitjét a lojális média kiépítésével, a diszkrepanciát kimutatni képes kritikai gondolkodás elnyomásával rendezte.

Ez a politika egészét jellemző meghasonlottság, alternatívanélküliség vezetett a 2002 utáni kétszer "száznapos" programhoz, majd a 2004-es miniszterelnök-váltás utáni időszakban - hiába rukkolt elő Gyurcsány a blairista koncepcióval - a kiigazító intézkedések elodázásához, végül az őszödi beismeréshez.

A szerző szerint a 80-as évektől kísértő legitimációs válság hangsúlyozottan nem rendszerválság: a történész úgy ítéli meg, hogy a közjogi szisztéma alapvetően jól lett kitalálva, ám napjainkra a rendszer mögül kifogyott a bizalom - most jön az ugrás a sötétbe. Ripp rendkívül erős értelmező-magyarázó keretet teremt, ám egy dologgal adós marad: nem mondja meg, hol és hogyan lehetett volna kilépni az ördögi körből, történhetett volna-e másként. Amennyiben az MSZ(M)P volt az elmúlt húsz-harminc év meghatározó szereplője, adódik a kérdés: miért nem volt képes ennyi idő alatt betömködni azt a bizonyos legitimációs rést? Mert a történelmet nemcsak elszenvedni, hanem alakítani is lehet. Enélkül nem mondhatunk mást, mint a jesiva értetlenkedő növendéke: megmagyarázni én is tudom, de érteni nem értem.

Napvilág, 2009, 232 oldal, 2600 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.