Könyv: Hit, remény, brutalitás (Gerard Reve: Az esték)

  • - kriston -
  • 1998. augusztus 27.

Zene

Semmi sem történik azon a tíz napon, 1946. december 22. és 31. között, melyen Gerard Reve holland író regénye játszódik. A főszereplő, a 23 éves Frits van Egters legfőbb tevékenysége, hogy a szüleivel él. Ezt kiegészítendő időnként felkeresi barátait, morbid történeteket mesél, folyamatosan "szemrevételezi" közvetlen környezetét, és újabb és újabb elhatározásokra jut. Minden napját megtervezi, mert nem szeretné, ha az idő "csak úgy" telne el. A tervezéstől azonban sohasem jut el a megvalósításig, mert eltelik a nap. Ember tervez, Isten végez, mondhatná erre az efféle bölcsességeket kedvelő Frits, ha biztos lenne abban, hogy van, aki látja, van, aki hallja az embert, és olyan, akinek tervei vannak vele.

Semmi sem történik azon a tíz napon, 1946. december 22. és 31. között, melyen Gerard Reve holland író regénye játszódik. A főszereplő, a 23 éves Frits van Egters legfőbb tevékenysége, hogy a szüleivel él. Ezt kiegészítendő időnként felkeresi barátait, morbid történeteket mesél, folyamatosan "szemrevételezi" közvetlen környezetét, és újabb és újabb elhatározásokra jut. Minden napját megtervezi, mert nem szeretné, ha az idő "csak úgy" telne el. A tervezéstől azonban sohasem jut el a megvalósításig, mert eltelik a nap. Ember tervez, Isten végez, mondhatná erre az efféle bölcsességeket kedvelő Frits, ha biztos lenne abban, hogy van, aki látja, van, aki hallja az embert, és olyan, akinek tervei vannak vele.

A tíz nap úgy telik el, hogy csupán a dátumból és Frits "hiányérzetéből" tudjuk: karácsony van. Az apa, a fiú és az anya nemhogy az ünnepnek, de még a hétköznapoknak sem tud formát adni. Hármójuk igyekezetéből csak arra futja, hogy keresztezzék egymás (jó) szándékát. A konyhában, a regény "cselekményének" legfőbb színterén, egymást váltják a fenti igyekezetből eredő, börleszkszerű jelenetek. Ha valaki el akarja olvasni az újságot, biztos, hogy a másik azzal gyújtott be, ha az egyiknek sikerül begyújtania, biztos, hogy a másik véletlenül túl sok szenet rak a tűzre. A hidegben viszont mindenki egyformán fázik, az emberi hidegségtől mindenki egyformán szenved. Ebben a családban az egymásnak okozott és együtt elviselt szenvedés a legfőbb összetartó erő.

A külvilág az otthon tükörképe. Frits környezetében hemzsegnek a testi, a lelki és a szellemi fogyatékosok. Ennek legfőbb oka, hogy az ő szemével látjuk a világot, neki pedig erre van szeme. Akár egy kamera, úgy pásztázza környezetét, és nemcsak rögzíti, de azonnal szóvá is teszi az észlelt rendellenességeket.

Betegesen érzékeny a hajhullásra. Ebben a pusztulás, a halál hírnökét látja, és ezt érintett beszélgetőpartnereiben igyekszik is tudatosítani.

Esténként maga is önvizsgálatot tart, és tükörrel a kézben meghökkentő felfedezéseket tesz. Alulról mustrálja például alfelét, és amikor a fenéknyíláshoz ér, megállapítja, hogy "ha lentről fényképeznék le, az ember el se hinné, hogy ez a test része". A jelenet Reve módszerének metaforája. Õ is alfelől láttat, és azt mondja nekünk: "Íme az ember."

Frits - finoman fogalmazva - ellentmondásos személyiség.

Egyszer ötéves gyermek: szájába veszi, megnyalja a tárgyakat, a szék aljára ragasztja az orrából kibányászott fikát, plüssállatokkal játszik, máskor agg bölcs, aki aranyigazságokkal ("az ember...") és tudományos magasságokban szárnyaló definíciókkal (a borotva ejtette vágás "nem vágás, csak a felső hámréteg leborotválása") szórakoztatja környezetét.

A hasát fogja, úgy röhög a legrémesebb tragédiákon, a moziban viszont könnyekig meghatódik a felhőkön lovagló, papírszárnyacskákat viselő néger angyalkák láttán.

Személyes jó barátaihoz a lehető legszemélytelenebb hivatali stílusban beszél, a leghétköznapibb helyzetekben pedig bibliai nyelven szólal meg.

Kívülálló résztvevő, aki még önmagát is rejtőzködve, spionként figyeli.

Reve élvezi az efféle ellentmondásokból adódó feszültségeket, és esze ágában sincs "rendet teremteni". Ugyanezen okból kerüli az erkölcsi minősítéseket, hisz úgy véli, nem az író dolga az ítélkezés.

Frits kéjjel vétkezik szóban, tettben és gondolatban, örömét leli a gonoszkodásban, de ettől csak erősebbé válik benne a szeretet és a megbocsátás iránti vágy.

Amikor szilveszter éjjelén végképp magára marad, és veszni látszik minden remény, egyszer csak történik valami, és mintha lenne hit, és mintha lenne szeretet.

- kriston -

Gerard Reve: Az esték. Fordította: Bérczes Tibor. Jelenkor, 1998

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.