lemez - MASTERS OF REALITY: PINE/ CROSS DOVER

  • - vincze -
  • 2009. szeptember 17.

Zene

Példátlan az a tisztelet, ami az amerikai Masters of Realityt, illetve a zenekar vezérét, Chris Gosst körülveszi. Teljesen megérdemelten egyébként, hiszen a saját életmű összegitározása mellett Goss olyan, ma már meghatározó zenekarok indulásánál bábáskodott, mint például a stoner rock atyaúristene, a Kyuss, valamint az abból kinőtt Queens of the Stone Age.
Példátlan az a tisztelet, ami az amerikai Masters of Realityt, illetve a zenekar vezérét, Chris Gosst körülveszi. Teljesen megérdemelten egyébként, hiszen a saját életmû összegitározása mellett Goss olyan, ma már meghatározó zenekarok indulásánál bábáskodott, mint például a stoner rock atyaúristene, a Kyuss, valamint az abból kinõtt Queens of the Stone Age. Sokak szerint Goss találta fel az azóta védjeggyé vált desert rock hangzást, és ebben van is igazság, mindenesetre Goss produceri munkája sokkal szélesebb körû annál, hogy el lehessen intézni õt "a stoner rock producer" címkével (egyebek mellett Goldie- és UNKLE-lemezeken is dolgozott).

Igazából két külön lemezanyagot takar a cím: a Pine jellegzetessége a szintetizátorok és a samplerek bõ kézzel mért alkalmazása, ami azt jelzi, hogy a Masters of Reality nem ragadt bele a rockklisék ismételgetésébe. A nyitó King Richard TLH egy óriási Goss-téma, Queens of the Stone Age-re emlékeztetõ, repetitív rock'n'roll-riffel és jellegzetes énekdallamokkal, amelyek hallatán le sem tagadhatná a Beatles hatását az idén ötvenéves mester; a ciklust záró Johnny's Dream elszállós témázgatása pedig maga a space rock mennyország.

Nem enged a színvonalból a "kettes" lemez sem, hiszen a szellõsebb, lecsupaszítottabb hangzású, kevesebb elektronikával operáló dalok közt olyan gyöngyszemek is megbújnak, mint például a Masters-mércével szokatlanul brutálisan induló, majd középtempós rock'n'rollba forduló Testify To Love, a slágeres Rosie's Presence, vagy az albumzáró, tizenkét perces Alfalfa, ami mintha a Johnny's Dream második része lenne.

A Pine/Cross Dover kiváló lemez: a mai mércével hosszúnak tûnõ több mint ötven perc alatt sem fordul egyszer sem unalomba, és ha valakinek már elege van a stoner színtér ötlettelen bandáiból, komoly kedvencet avathat ezzel a "dupla" albummal.

Brownhouse, 2009

*****

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.