Koncert

Red Fang

  • V. Á.
  • 2012. augusztus 24.

Zene

Van rá egy karton söröm, hogy az oregoni Portlandből származó stonerfenegyerekekre, a Red Fangre nem is igazán a zene, hanem a minimál, mégis hihetetlenül ötletes és vicces videoklipjeik miatt figyelt fel a szélesebb közönség. Ahogy a Prehistoric Dog videójában sörösdobozból hajtogatott páncélba bújva összeakasztják a bajuszt a helyi kardos-pajzsos hagyományőrzőkkel, eljátszva a Gyaloggaloppból ismert Fekete Lovag legendáját, azt nem lehetett nem megnézni újra meg újra csakúgy, mint a Wiresét, amiben öreg autóval törnek-zúznak szét mindent a lezárt kifutópályán. A Dürer kertes koncertet tán ezek miatt is kellett végül áttenni a nagyterembe.

A klassz videók viszont mégsem jelentenek aranytéglákkal kikövezett utat az üdvösséghez: ahhoz bizony jó zene is kell, és a Red Fang ebben is maximálisan teljesít. A tavalyi kettes lemez, a Murder The Mountains faltól falig hibátlan, és pontosan ugyanennyire volt kiváló ez a koncert is. Az oregoni négyes olyan hetvenperces műsort játszott a két lemez legjobbjaiból, hogy a néhány hónapja látott Kyuss valószínűleg azonnal feloszlott volna megint, ha szembesül ezzel az intenzitással. A Red Fangben ugyan nincsenek nagy refrének, és a két éneklő tag - Bryan Giles gitáros és Aaron Beam basszusgitáros - sem különösebben nagy torok, a zene viszont csak első hallásra tűnik tufa kettőnégynek: valójában hihetetlen érzékkel és ésszel felépített, rengeteg kis finomságot tartalmazó szerzeményekről van szó - körülbelül, mintha a Helmet állna neki stonert játszani. John Sherman dobos a helmetes John Stanierhez méltóan forgatta ide-oda az ütemeket, David Sullivan gitárjából úgy jöttek ki a disszonanciába hajló bluestémák a hátborzongató, lassú Humans Remain Human Remains közben, hogy az ember azt hihette, az Unsane-es Chris Spencer állt be egy számra vendégszerepelni, a leginkább slágeres Hank Is Dead refrénje pedig napokra odaragadt a belső magnómba. Az év koncertje volt számomra, csont nélkül.

Dürer Kert, július 30.


Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.