Lemez

Sophie Pacini: In between Schumann & Mendelssohn

  • - csk -
  • 2018. augusztus 19.

Zene

Az 1991-ben született német–olasz zongoraművésznő az utóbbi évek egyik nagyszerű felfedezése a klasszikus zenei előadó-művészet világában. Mint kortársa, a hasonlóképpen kiváló olasz Beatrice Rana (vagy az idősebbek közül Khatia Buniatishvili, Ingrid Fliter), ő is a szikrázóan tökéletes, bravúros technikai kidolgozású zongorázást egyesíti a művek érzelem- és indulatvilágának maradéktalan átélésével és közvetítésével. Előadásai olyan forrók és olyan izgalmat árasztanak, hogy néha azon csodálkozunk, miért nem robban fel ujjai alatt a zongora. Ha azonban meghalljuk beszélni, választékos német mondataiban azonnal megérint a gondolat mélysége és tisztasága: ez a muzsikus nem csak érez és átél, de intellektusával is uralja repertoárját.Új lemeze rokon lelkek műveit társítja, felmutatva azt, ami közös bennük. Schumann és Mendelssohn, a két nagy barát művei adják a CD gerincét, de bevezetőül mindkettejük szeretett és csodált pályatársa, Liszt is megszólal, egy Schumann-dal (a Widmung – Ajánlás) feldolgozójaként – és mindkét nagy zeneszerzőhöz kapcsolódik egy-egy pompás művel egy-egy nőalak: Schumannhoz a feleség, Clara, Mendelssohnhoz a négy évvel idősebb nővér, Fanny – mindketten maguk is remek zeneszerzők, ahogyan azt a kiválasztott művek bizonyítják. Ez az invenciózusan kitalált, koherens műsorú, költői lemez az összetartozó alkotók közötti kapcsokat teszi nyilvánvalóvá. So­phie Pacini lenyűgözően játszik, mindent tud a zongorázásról, muzsikálása a szellem gazdagságával kápráztat el – huszonhét évesen korunk egyik legjobbja.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.