Lemez

Szívünkből szól

Front Line Assembly: Mechanical Soul

  • - minek -
  • 2021. január 27.

Zene

A vancouveri Front Line Assembly, az elektro-indusztriál színtér egyik elpusztíthatatlan ősbölénye immár 35 éve aktív, és ezt mindjárt az év elején megünnepelték 17. albumuk megjelenésével.

A formáció egyetlen állandó tagja, Bill Leeb 1986-ban alapította az FLA-t, miután kilépett a másik kultikus kanadai elektro-indusztriál zenekarból, a Skinny Puppyból. Számos alkotótárs működött az örökös, állandó tag mellett, de ahogy általában a zenekar legfontosabb periódusaiban, úgy most is a honfi­társ Rhys Fulberrel zenél. E társulásból olyan klasszikusok születtek, mint az 1990-es Caustic Grip, vagy az 1992-es Tactical Neural Im­plant, amelyen talán a legtökéletesebben szemléltették, hogyan lehet finoman rétegzett dallamokkal oldani a hideg, disztópikus hangkulisszát.

De Leeb és Fulber a műfaj tévutakban is bővelkedő evolúciójával együtt haladva megcsinálták a maguk gitármintákban fürdő ipari metállemezét is: az 1994-es Millennium a pályatársak között is a jobbakhoz tartozik, például a Surface Patterns Pantera-riffre (Walk) épülő döngölése ma is élvezettel hallgatható. A teljes képhez tartozik, hogy a duó együtt és egyenként (vagy más közreműködőkkel) is számtalan izgalmas, a legkülönfélébb műfajokban aktív projektet hozott világra; közülük talán a Delerium a legismertebb (és egyben a legpoposabb) – a formációnak számos szofisztikált trance-slágert is köszönhetett a tágabban vett elektronikus tánczenei világ. De közben az FLA sem igen állt le – három éven belül a mostani a harmadik albumuk –, így összességében egy monstruózus és számtalan emlékezetes darabot rejtő életművet köszönhetünk a két kanadainak, akik nálunk is több feledhetetlen koncertet adtak.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.