Nekrológ

Ülő ováció

Phil Spector (1939–2021)

Zene

Nyolcvanegy éves korában elhunyt minden idők egyik legnagyobb hatású zenei producere, akinek a jelentősége egyedül talán George Martinéhoz fogható; mindketten a modern zenerögzítési technika úttörőinek, lényegében megteremtőinek számítanak.

De Phil Spectornak a hatvanas években az az előnye is megvolt az apafigura-szerű Martinnal szemben, hogy nagyjából egyidős volt a zenészekkel, akikkel dolgozott, ezért könnyebben meg tudta értetni magát velük. Később jóval több gondja akadt a stúdióban a nehéz természete és fegyverimádata miatt, mely utóbbi időskorára börtönbe is juttatta. Élettörténete bővelkedik az izgalmakban és a borzalmakban.

Harvey Phillip Spector ukrán zsidó bevándorlók gyerekeként született New Yorkban. Egyes híresztelések szerint a szülei unokatestvéri kapcsolatban álltak, az édesapa pedig öngyilkosságot követett el, amikor Phil még csak kilencéves volt. A csonka család ezt követően Los Angelesbe költözött, ahol Spector gitározni kezdett. Gimnazistaként zenekart alapított The Teddy Bears néven, s 1958-ban – 18 évesen – már fel is kapaszkodott az amerikai kislemezlista csúcsára To Know Him Is to Love Him című szerzeményével. A további siker azonban elmaradt, és a Teddy Bears a következő évben feloszlott.

Spector 1961-ben megalapította a Philles Records nevű lemezcéget, és egyre inkább a producerkedés felé fordult. Nagyszabású, tágas, visszhangos soundot álmodott meg a zenészei számára, mely Wall of Sound néven vonult be a köztudatba. Spector a stúdiót külön hangszerként kezelte, és az volt a célja, hogy amolyan wagneri hatást varázsoljon a rocklemezekre. Élete egyik fő műve a Be My Baby című dal a Ronettes előadásában, amelynek társszerzője is volt, és amelynek dobintróját a mai napig folyamatosan koppintják a zenekarok. Spector legemlékezetesebb munkái között a Righteous Brothersszel való közreműködését is szokás emlegetni, bár az Unchained Melody című megasláger kapcsán fontos megemlíteni, hogy Bobby Hatfield, a duó egyik tagja mindig is azt állította, valójában ő maga felelt a dal produceri feladataiért.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.