Lemez

Vince Staples: Big Fish Theory

  • Lang Ádám
  • 2017. augusztus 27.

Zene

A kaliforniai rapper tavalyelőtt megjelent első lemeze, a Summertime 06 azért volt jó, mert a hiphop kurrens irányaival szemben tett le egy olyan lemezt, ami nem csak, hogy releváns volt, de sokkal időtállóbb is, mint a trapes alapokra autotune-os énekbeszéddel hadoválók cuccai. Kimért ütemek, minimalista szintik, súlyos basszusok – tényleg jó párhuzam volt a Joy Division Unknown Plea­sure-ét idéző borító. Míg a távolban a napfényes Long Beach-sztereotípiáknak ellentmondó borús tenger háborgott, Vince arról mesélt, hogy tiniként, az apja halála után, hogyan lett belőle bandatag.

Már a tavalyi Prima Donna EP alapján sejthető volt ­ – az idei Gorillaz-vendégszereplés pedig csak megerősítette –, hogy Staples eszköztárát lecserélte a detroiti techno és a chicagói house által ihletett tánczenei alapokra. Új lemezén olyan jó nevű producerek működtek közre, mint SOPHIE, Jimmy Edgar vagy Flume, a szövegek témáit pedig a sztárlét ellentmondásai, a kiüresedett bulizás és az általános társadalmi kérdések adják. Míg az előző lemeznek a Joy Division lett távoli ihletője, itt Amy Winehouse tragédiája van hasonlóan finoman megidézve. A lemez egyszerre hallgatható bulizeneként, ám sötétsége, nihilista hangvétele miatt annak antitéziseként is. De a legfontosabb: a 180 fokos fordulat ellenére is ízig-vérig Staples-lemez maradt, hasonlóan értékes, mint az előző.

Def Jam, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.