A szerk.

Aki olvas a jelekből

A szerk.

Hétfőn délelőtt lemondott tisztségéről Robert Kaliňák, Szlovákia belügyminisztere. A politikus Robert Fico miniszterelnök mindenkori partnere, legközvetlenebb munkatársa, jobbik/ rosszabbik fele volt tíz éven – s az összes Fico-kormányon – át. Elhullása kétségkívül vezéráldozat, az utolsó szalmaszál, amelybe Robert Fico kapaszkodni próbál, hogy ideig-óráig (legalább addig, amíg az iratmegsemmisítők kipörgik magukat) megtarthassa a hatalmát.

De ez a jegyzet nem Szlovákia kormányzati és társadalmi válságáról szól.

Robert Kaliňák lemondását Robert Fico sem hagyhatta szó nélkül, hű társa eleste alkalmából hosszan beszélt a kialakult helyzetről, fényezte őt, szidta az ellenzéket, sajnálkozott a fiatal újságíró megölése miatt, a nyomozás folytatását ígérte, sőt, még intenzívebbé tételét, a társadalmi rend helyreállítását, a koalíciós kormányzás fenntartását, a kormányzati eredmények megőrzését. Beszélt a Jánosról meg a városról, az öreganyja térde kalácsáról. Tényleg csak egyvalami maradt ki megindult tirádáiból.

De ez a jegyzet nem Szlovákia kormány- és társadalmi válságáról szól. S különben is, önök már tudják, hogy mi maradt ki Fico szövegéből. Igen, a sorosozás. Robert Fico, ahogy fölült a Soros-vonatra, rögtön le is pattant róla, csak kipillantott az SNP téren összegyűlt, távozását követelő hatalmas tömegre egyszer, majd még egyszer, s már lenn is volt. Robert Fico a múlt hétfőn emlegette Soros Györgyöt.

Ehhez képest pénteken Orbán Viktor – Magyarország miniszterelnöke, aki olvas a jelekből – elmondta a véleményét a szlovákiai eseményekről. Elmondta bizony, elmondta úgy, hogy egy rohadt szava nem volt arról, hogy a szomszédunkban meggyilkoltak egy újságírót. Egy rohadt szava nem volt arról, hogy megöltek egy esküvőre készülő huszonéves fiatalembert és a hasonló korú jegyesét. Egy szava nem volt a gyászra, nem nyilvánított részvétet a tragédia egyik szereplőjének sem, nem tanúsított együtt-érzést sem az áldozatok családja, sem a pótolhatatlan veszteséget elszenvedő szomszédos ország iránt. Csak böfögött egy büdöset: Soros.

Egész pontosan a következőképp idézi az MTI Magyarország miniszterelnökét: „Az nem lep meg, amit látok, én régóta taposom ezt a szakmát, jelekből is olvasok.” Mi nem lepte meg ezt a tapasztalt államférfit? Hogy az Európai Unió egyik országában lelőnek egy oknyomozó újságírót, mert feltárni igyekezett a kormányzat és a maffia kapcsolatait, mert utánament az állami szintre emelt korrupciónak? Vagy az nem lepte meg, hogy az ország ezt nem tűrte, és kiment az utcára követelni a mindebben nyakig sáros kormány távozását? (A magyar sajtó állításaival szemben egyszer sem csak tízezren mentek ki: előbb majdnem 30 ezren, utóbb kétszer annyian.) Vagy az nem lepte meg, hogy Ficónak egy virtigli aktmodellje van olyan célokra, amilyenekre neki csak egy gázszerelője?

De Magyarország miniszterelnöke nem érte be ennyivel: „Soros György és szervezetei keze nyomát látom a szlovák eseményeken.” Mit is olvasott tehát ki a jelekből? Soros György vett egy puskát a szervezeteinek, hogy lőjék agyon a huszonéves újságírót, hogy aztán az így feltörő népharag elsöpörje Robert Fico kormányát, hogy ő telehordhassa négerekkel ezt fiatal, de máris sokat szenvedett kis országot? Ha ez így van, s ahogy a dolgok haladnak előre épp e percekben is Szlovákiában, épp itt az ideje felhúzni egy kurva nagy szögesdrót kerítést Pozsonytól Esztergomig a Dunán, s aztán hegyen-völgyön is át egész Ukrajnáig, mert amint Fico repül, a Soros csak úgy pumpálja majd be Szlovákiából a migránsokat ide is.

Magyarország miniszterelnökének a tragédia iránt mutatott – ne tévedjünk: a maga teljességében is kiszámított – közönye persze teljesen azonos tőről fakad Szlovákia miniszterelnökének hirtelen felindultságból elkövetett sorosozásával. Mindkettejükből a félelem és a rossz lelkiismeret beszélt. Ugyanis mindkettejüknek van jócskán félnivalója. Nem is csak a hatalmuk elvesztése miatt, de a felelősségre vonás egyre sűrűsödő árnyai miatt is. S aki olvas a jelekből, látja, jogos félelmek ezek.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.