A szerk.

Vive la République!

A szerk.

Az olyan nagy focitornákon, mint amilyen a világbajnokság, többnyire győz az igazság, azaz a legjobb csapaté lesz az aranyérem

Az olyan nagy focitornákon, mint amilyen a világbajnokság, többnyire győz az igazság, azaz a legjobb csapaté lesz az aranyérem. Ez történt most is, legföljebb az lehet a kifogásunk, hogy utoljára a múlt szerdai horvát–angol elődöntőnek volt igazi tétje, jelesül az, hogy melyik válogatott lesz az, amelyik a vasárnapi döntőben kikaphat majd a franciáktól. Üdítő színfolt volt továbbá, hogy a csapatok és szurkolóik az esetek többségében tudtak szépen veszíteni is, az ilyenkor majdhogynem kötelező fanatizmus és a nyomában fölhorgadó, hát, nevezzük így a békesség kedvéért: túlhajtott nemzeti érzelmek takarékon égtek (a svájci-koszovóiak sasozását leszámítva, de ők mint deklarált mélyalbánok korábban Albániának sem voltak hajlandók gólt rúgni svájci válogatottként), és a vereség utáni össznépi gyász helyett majd’ mindenhol a büszkeség (vagy a kudarccal való szembenézés igénye, mint a németeknél) töltötte el a honfiúi kebleket. A nagyszerű belgák hazájában éppúgy, mint Angliában, ahol pontosan érzékelte az ún. közvélemény, hogy csapatuk a lehető legtöbbet hozta ki magából, s az ennyire volt elég. Horvátországban sem volt más a helyzet, még ha a pillanatnyi csalódottság nyilván nagyobb volt is, mint Brüsszelben vagy Panamában. Modrić, Rakitić, Perišić és a többiek rokonszenvesen nyilatkoztak, Modrić még a gyanúsan ostoba újságírói kérdést (a szerb–horvát háború tette-e őt ilyen erőssé) is intelligensen válaszolta meg (el akarja végre felejteni a háborút); megható volt az az őszinte örömünnep és büszkeség, amellyel szomszédunk a labdarúgóit fogadta.

Mi meg arra lehetünk büszkék, hogy ha a vébé okán biztosan el is hangzott egy rakás hülyeség szerte a világban, Magyarország élen járt ezekben. Futballokos miniszterelnökünk magasröptű elmélkedése – amelyet a Nemzeti Sport hasábjain volt kedves megosztani az ő népével – voltaképpen nem is sorolandó ide, noha természetesen ebben is akadtak figyelemre méltó gondolatok. („Nagy a lemaradásunk, de nem mozgunk más dimenzióban, senki nem tud olyan okot, olyan érvet mondani, ami lehetetlenné tenné, hogy a magyar futball utolérje a horvátot. [A horvátok] csakis úgy lehetnek világbajnokok, ha nem kiscsapatként akarnak bravúrt elérni, hanem elhiszik magukról, hogy bár kevesebben vannak, semmivel sem kisebb nemzet az övék.”) A véres- szájú tökkelütött szerepét ismét a NER-tápláléklánc alsóbb fertálya játszotta el, persze nem függetlenül a legmagasabb szint vélt vagy valós elvárásaitól. Hollik István képviselő, a magyar kereszténydemokrácia egyik reprezentánsa Európa sorskérdésévé stilizálta fel a focidöntőt, merthogy azt egy fajtiszta fehér katolikus válogatott vívja a mindenféle bokszos gyüttmenttel kevert franciák ellen. „A világbajnoki döntőnek Európa jövője szempontjából is fontos üzenete lehet, hiszen egy bevándorlóország játszik egy nemzeti identitására büszke, keresztény országgal.” Bencsik András némileg finomabban négerezett (elvégre mégis csak olyasvalakiről beszélünk, akinek 1989 előtt és után is pártlapokban formálódott a stílusa): „Ne búsulj Horvátország! A franciákat megvertétek volna.” A legelnagyoltabb szövegelemzés is azonnal kimutatja, hogy végső soron mind Hollik, mind Bencsik a feka srácokat dicsérték föl, hiszen a patyolatfehér keresztényeket csak az ő segítségükkel páholták el a hígeurópai franciák. Bár nem érdemes súlyozni, mert nincs „rossz” meg „kevésbé rossz” rasszizmus, de aki már alapból reménytelenül hülye, az még rasszistának is kirívóan hülye bír csak lenni.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.