A thaiföldi főváros levegője hetek óta súlyosan szennyezett, ezért szerdán döntöttek arról a helyihatódságok, hogy kényszerszünetet rendelnek el az iskolákban. A gyerekeknek már egészhéten nem kell menniük, mert a helyi szervek úgy vélik, hogy ez az egyetlen módja, hogy megelőzzék a gyerekeknél az egészségügyi problémákat.
A 12 milliós Bangkokban a szálló por mértéke szerdán elérte a 86 mikrogrammot. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott egészségügyi határérték ennél a típusú szennyeződésnél 25 mikrogramm köbméterenként. A különösen veszélyes, finomszemcsés por a tüdőbe jutva akár hónapokon át a szervezetben maradhat, súlyos egészségügyi problémákat okozva.
Az elmúlt hónapban Bangkok levegőminőségi mutatója gyakran túllépte a 150 pontot, amely már az egészségtelen kategóriába tartozik. Szerdán ez az érték pedig már 183 volt.
A thaiföldi főváros hatóságai több módon is igyekeznek enyhíteni a tavaly év vége óta tartó súlyos állapotokon, egyebek mellett mintegy 50 drónnal, amelyek cukornádlét szórnak szét a levegőben. A folyadék részben megköti a szállóport, amely a régóta tartó szélcsendes időjárás miatt egyre inkább nehezíti a lakosság életét. Üzembe helyeztek több locsolókocsit is.
Bangkokban egyre gyakoribbak az ehhez hasonló időszakok, nagyrészt azért, mert a nagyvárosban a gépjárművek száma meredeken emelkedik. A számuk jelenleg 9,8 millió, és csaknem 2 és fél millió közülük dízelüzemű.
A szmog kialakulásáról és veszélyeiről bővebben is írtunk:
Mi az, hogy szmog, és hogyan öl? - Csak füst az élet
A hét végén elrendelt fővárosi szmogriadó felhívhatja a figyelmet arra, mi minden kerül nap mint nap a levegőbe, ami amúgy nem oda való. Barotányi Zoltán A hét végén elrendelt fővárosi szmogriadó felhívhatja a figyelmet arra, mi minden kerül nap mint nap a levegőbe, ami amúgy nem oda való.