„Orbánnak fog könyörögni” - Így savazta a Fidesz Webert, mielőtt jól megszavazta frakcióvezetőnek

  • B.P.M
  • 2019. június 5.

Fekete Lyuk

Ejnye-bejnye, hát nem becsapták a választóikat?

„Na, most egy gondolatkísérlet: ha a Néppárt tényleg olyan rosszul szerepel, mint ahogyan az látszik, vagy ne adj Isten még rosszabbul, és gyakorlatilag egy tizenvalahány mandátumon belül lesz a különbség a szocialista frakció és a néppárti frakció között. Ha ebben a lélektani pillanatban lép majd ki a Fidesz, mondjuk a lengyelekkel együtt a Néppártból [ha Jarosław Kaczyński pártjára gondoltak, akkor tévedtek: a PiS nem tagja az EPP-nek- a szerk.], akkor még az is előfordulhat, hogy Weber elvtárs sírva fog Canossát járni Pesten, és térden állva megy fel a Karmelita kolostorba [ott található Orbán Viktor miniszterelnök irodája - a szerk.], hogy ő mindent rosszul gondolt!" - fantáziálgattak a Bayer showban még az EP-választások előtt.

 

Ellentétesen Bayer Zsolték vágyálmával, az Európai Néppárt nem szerepelt olyan rosszul az EP-választásokon, a szélsőjobboldali áttörés azonban elmaradt, éppen ezért az uniós politikában új szabályok léptek érvénybe, nem véletlen, hogy a Fidesz visszavonulót fújt és elnapolta a közigazgatási bíróságokról szóló törvényt.

Manfred Webert pedig ma megválasztotta az Európai Néppárt a frakcióvezetőjének, méghozzá nagy fölénnyel: 156 voksot gyűjtött be, 4 érvénytelen szavazatt ellenében, tehát bizony-bizony a Fidesz EP-képviselői is bajor politikusra szavaztak. Hogy miért érdekes ez?

Éppenséggel azért, mert amióta Orbán Viktorhoz látogatott Magyarországra, hogy tárgyaljon vele, kormányzati szintű lejáratás indult ellene.

Weber: A Fidesznek minden Brüsszel- és Európai Unió-ellenes kampányt be kell szüntetnie

Konstruktívnak minősítette a magyar miniszterelnökkel folytatott megbeszélését az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Manfred Weber ugyanakkor hozzátette: Orbán Viktorral sok mindenről beszéltek, de nem oldottak meg minden problémát. Vannak alapvető értékek, amelyeket az EPP minden tagpártjának, így a Fidesznek is tiszteletben kell tartania - mondta a Dohány utcai zsinagógában tett látogatásakor Manfred Weber.

Bayer Zsolt először szarjankónak nevezte, később azt mondta, hogy húzzon bőrt a fogára, majd nyomorult embernek titulálta a német képviselőt. Arról pedig ne is beszéljünk, hogy Kiszelly Zoltán milyen következtetéseket vont le Weber látogatásával kapcsolatban.

Igaz, a frakcióvezető is beleállt a vitába, és kijelentette, hogy nem kér a Fidesz szavazataiból, illetve az sem elhanyagolható tényező, hogy a kormánypárt tagságát az EPP felfüggesztette (más kérdés, hogy erről hogyan kommunikált a fideszes média). Illetőleg azt is elmondta az EP-választások után, hogy „nem dolgoznak együtt olyanokkal, akik tönkre akarják tenni Európát.” Nem mellesleg Weber megszavazta a Sargentini jelentést is, így érthető, ha már egy ideje a kormány bögyében volt.

„Meglepődtem. A csalódás nem jó szó, ez inkább egy fájdalmas érzés. A hűséget a politikában is fontosnak tartom, és én Weber urat még a saját itthoni politikai tőkém egy részének árán is támogattam” - fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök még az EP-választások előtt a Bildnek adott interjújában, amikor arról kérdezték, hogy csalódott-e Manfred Weberben, akiről azt is elmondta, hogy közte és a szociáldemokrata jelölt, Timmermans között már csak külső különbségeket lát.

„ [...] Ő egy gyenge vezető. Ha az ember vezető akar lenni, akkor küzdenie kell a saját meggyőződéséért. Ahogy én látom, Manfred Weber egy becsületes ember, de nem kész a saját értékeiért küzdeni. Ő igazodik. [...] Ő már nem konzervatív politikus” - húzta alá.

Beszélt az Néppárttal való viszonyáról is: azt mondta, mindent megtesz a néppárt sikeréért, azt akarja, hogy az EPP nyerje a választást, de utána egy fájdalmas vita áll előttük: „nem akarom, hogy az EPP a politikai baloldallal kösse össze a sorsát” - fogalmazott.

Orbán Viktor tehát kijelentette, hogy nem támogathatja Webert, amit Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter is osztott, Deutsch Tamás EP-képviselő visszaszólt, Szájer József másik EP-képviselő szerint a frissen újraválasztott frakcióvezető egyszerűen megunta az agresszív kérdéseket, a CÖF hisztéria közepette kiakadt, Schmidt Mária pedig nemes egyszerűséggel Sztálinhoz hasonlította a német politikust.

Balog Zoltán korábbi Emmi-miniszter úgy vélte, hogy Webernek ingatag a pozíciója, ezért jött Magyarországra, egyedül talán Navracsics Tibor volt, aki mérsékelten nyilatkozott Weberről, igaz meg is ütötte a bokáját.

Az EchoTV műsoraiból kiderül: Webernek ingatag a pozíciója, békülni jön Magyarországra, a válsághelyzetet a média idézte elő

Még szerencse, hogy van egy ilyen televíziónk, ezért nem kell a fontos kérdések miatt izgulnunk.

Aztán jött a fekete leves: az EP-választások értelmében Orbán kénytelen volt konszolidálni az álláspontját, nem véletlen, hogy Gulyás Gergely tegnap már azt mondta: „azt hiszem, jobb ott nekünk. Az Európai Néppárt számára is az a jobb, ha megtart minket”, hozzátéve, szerinte vannak olyan témák a következő EP-ciklusban, amelyek tekintetében együtt tudnak működni a balközéppel, zöldekkel és liberálisokkal, tehát azokkal, akiket a kampányban nem egyszes sorosiztázta vagy épp bevándorláspárti jelzővel illette a fideszes média, nem mellesleg Orbán azt mondta (ahogy fentebb írtuk), nem akarja, ha a Néppárt a baloldallal kösse össze a sorsát.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter azonban amellett az állítás mellett kiállt, hogy Manfred Webert továbbra sem támogatják bizottsági elnöknek, egy alkalmasabb politikust kellene megnevezni Juncker utódjának, akiből a miniszter „többet is lát.” Mindezek tükrében a Fidesz ma megszavazta Webert, azaz alkalmasnak találták frakcióvezetőnek.

Figyelmébe ajánljuk