Film

A biztonság záloga

  • Szabó Ádám
  • 2012. június 10.

Film

Amikor Jason Statham mindig egykedvű arcán premier plánban legördül egy könnycsepp, azért megdobban az ember szíve. Persze ezúttal is ugyanazt a keményfiút hozza, mint máskor, viszont most egy remek helyzetet is kanyarítottak köré: exzsaru, elhasznált ketrecharcos, utóbbi minőségben betesz az oroszoknak, ezért feleségét megölik, ő pedig magára marad. Bárkihez fordul, kinyírják az illetőt - így kövezve ki az öngyilkosságához vezető útját.

Ezzel a sztorival lehet kezdeni valamit. Sőt, ezekben a jelenetekben Statham is játszik, nem is rosszul; kár, hogy A biztonság záloga nem erről szól. Egy ázsiai kislány ugyanis kihúzza hősünket az önmarcangolás mocsarából, és ez összekovácsolja őket - tudják, mint a borsót meg a héját. A kislány viszont szuperintelligens, olyan titkokat tud, amiket más senki, ezért üldözik a zsaruk, a kínaiak, az oroszok. Innen már semmi meglepő nem vár ránk, attól függetlenül, hogy az akciózás éppen itt indul be. Harrison Ford vagy Bruce Willis után most Statham menekül egy aprósággal az oldalán, és közben azt csinálja, mint ugyebár minden filmjében: lövöldözik, kioszt jó pár nyaklevest, majd odaköp egy-egy fickós beszólást. A film második felében már inkább egy bandaháborúról szól a fáma, korrupcióval, bosszúval, tört angolságú beszélgetésekkel. Látványosnak látványos mindez, ám ekkor már az ütem is megbicsaklik néha, mégis hazugság lenne azt állítani, hogy mindez nem szórakoztató; A biztonság záloga ugyanis remekül van összevágva, majdnem végig pörgős, és főszereplőjéhez méltóan elég tökös is.

Forgalmazza a Pro Video

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.