kertész lesek

St. André – Szentendre

  • kertész lesek
  • 2018. július 21.

Gasztro

Nehéz eldönteni, hogy Szentendre legszűkebb belvárosa vagy a Duna-parti része közhelyesebb turistalátványosság. Bárhogy is van, az biztos, hogy az itteni vendéglátóhelyeknek igen nagy a felelősségük. Noha a fővárosi vagy balatoni lehúzásokhoz hasonlatosan szégyenletes eseményekről nem számolt be a sajtó, azért nem lennénk meglepve, ha az útikönyvek szerint legnépszerűbb szentendrei egységekben némi könnyelműség lenne tapasztalható.

Azt viszont ne gondoljuk, hogy kizárólag átverdék lennének errefelé. Például a Duna korzó 12. alatt álló roppant kreatív elnevezésű St. Andréról elsőre meg nem mondtuk volna, hogy meleg étellel is szolgálnak, a terasza olyan cukrászdát idéz, ahol a családi ház kertjében mérik a fagyit. De itt az édesség csak egy fejezet a rövid, ámde sokat ígérő étlapon.

A gulyáslevesre (1390 Ft) jobban illene az, hogy kondás, ugyanis a benne lévő hús nem marháé, hanem vaddisznóé, egészen pontosan vaddisznólapocka. Ám ha hamisítványnak kiáltanánk ki, az lenne az igazi csalás. Rég ettünk ennyire jó gulyást, sőt azt is megkockáztatjuk, hogy étteremben soha. Külön dicséret illeti a házi kenyeret, finom és még csak el sem nehezít. Hasonló a helyzet a vargányás kacsamellel (2990 Ft). Igaz, hogy a hús formátuma az angolszalonnát idézi, mégis könnyed, ahogy az emlékezetes gombaköret is. Ezek után a serpenyős napi hal kevert salátával (3890 Ft) kis csalódást okoz. Nem csak az ára, a fajtája miatt is. Mert kétségtelen, hogy a tengeri sügér (avagy branzino) a nemes halak közé tartozik, de nem a Duna partján „napi ajánlatként”. Még akkor sem, ha különben rendesen elkészíttetik. A meggyes torta vaníliafagyival (1190 Ft) nevű desszertnek az a különlegessége, hogy pohárban tálalják. Ránézésre olyan, mintha egy nívósabb közértből származó puding lenne, de ez optikai csalódás. Van, akinek jó hír, másoknak nem annyira, hogy klasszikus cukrászdai tortát rejt a pohár, bár nem tudnánk megmondani, hogyan gyömöszölték bele ilyen szépen.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.