A radikálbalos virágárusnak elege lett a fotelforradalomból, és elment az Iszlám Állam ellen harcolni

  • Urfi Péter
  • 2017. április 9.

A hét cikke

A kurdok oldalán harcoló PissPigGranddad obszcén bejegyzéseivel a Twitter sztárja és sokak példaképe lett.

A hét legfontosabb világpolitikai eseménye kétségkívül Szíria amerikai bombázása volt. Ha valaki kíváncsi különböző értékelésekre, azoknak itt az Atlantic, a Politico és a New Yorker gyorselemzése az esemény után, a Washington Post riportja a döntés hátteréről és az American Interest kínos kérdése Obamához. De a hét cikke nem erről szól. Hanem egy San Franciscó-i srácról.

A New York Magazine portréjából mindent megtudunk Brace Beldenről, erről az idegesítő és izgalmas lázadóról, aki punkból lett virágárus, aztán egy bokszolós edzőterem menedzsere, miközben baloldali világnézetét többek között azzal juttatta kifejezésre, hogy a segglukáról küldözgetett képeket liberális újságíróknak, akiket ideológiai eltévelyedőknek tartott. Része lett egy netes szubkultúrának, a magát kábé mocskos baloldalnak nevező laza közösségnek, akiknek Bernie Sanders persze nem volt elég balos, de azért jobb híján befogott orral támogatták. De inkább csak trollkodtak a neten.

PissPigGranddad, the Punk-Rock Florist Who Fought ISIS in Syria, Is Coming Home

Brace Belden can't remember exactly when he decided to give up his life as a punk-rocker turned florist turned boxing-gym manager in San Francisco, buy a plane ticket to Iraq, sneak across the border into Syria, and take up arms against the Islamic State.

A PissPigGranddad művésznéven alkotó Brace-nek azonban volt egy régi álma. A mostani csajának is erről beszélt rögtön az első randijukon, miközben nézték a tengert: azokról a baloldali önkéntesekről, akik elmentek harcolni a spanyol polgárháborúba – és akiket ő is követni szeretne. A Nemzetközi Brigádok magyar résztvevőiről szóló tavalyi interjúnkból látszik az is, mi volt a vonzereje akkor a forradalmi harcnak. PissPigGranddad ugyanezt az elhivatást érezte, amikor rátalált az iraki kurdokra, és bennük vélte felfedezni az új szocialista társadalom élharcosait. Ezért a csajának azt hazudta, hogy tudósítani akar, repülőre szállt, és hamarosan a kiképzésen találta magát.

Az iraki kurdok táborait már ismerhetik az olvasóink, erről írta egyik utolsó cikkét Kakuk György. Idekerült PissPigGranddad, aki gyors kiképzés után egy gépfegyver jobbik végén találta magát, és néhány héttel később már Rakka ostromára indult. Trágár és tiszteletlen Twitter-fiókja hamarosan az amerikai alternatív baloldal egyik kedvence lett, többen az ő ihletésére csatlakoztak a kurdokhoz… Nem folytatom, érdemes elolvasni az egész cikket, tele van vicces sztorikkal és zavarba ejtő kérdésekkel.

További olvasnivalók

Új barátunk, Duterte véres háborúja (Guardian)

Christopher Steele és az orosz dosszié története (Vanity Fair)

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.