rés a présen

„Hogy segíthessünk valahogy”

Feuer Yvette színész, társulatvezető

  • rés a présen
  • 2018. augusztus 24.

Interaktív

Feuer Yvette színész, társulatvezető.

rés a présen: Változóban van a társulatod, a Bohócok a Láthatáron Csoport…

Feuer Yvette: Már régóta zajlik, csak most a névváltozással és a honlap megújításával érjük magunkat utol. Láthatáron Csoport lesz a nevünk. Mára kisebbségbe kerültek a gyerekelőadásaink, holott úgy indítottunk, hogy csak azok voltak. 2010-től bejártuk az egész országot velük. 2014-ben kezdtünk el színházi nevelési előadásokat készíteni a középiskolásoknak, mert Szabolcsban és Borsodban láttam, hogy milyen problémái, életlehetőségei vannak ennek a korosztálynak. A társulatra, amelyet Manyasz Erikával és a később csatlakozott Szegedi Tamással hoztam létre, mindig az volt a jellemző, hogy személyes történeteken keresztül kutatja a társadalmi összefüggéseket, a hovatartozásból fakadó társadalmi konfliktusokat. Ebben a pillanatban egy gyerek­előadásunk van, a többi ifjúsági, illetve a múlt évben elkészült az első felnőttelőadásunk is Én, te, mi címmel, ami egy interaktív tárlatvezetés párkapcsolati témára. A szeptemberi első bemutatónk, A megmentő is felnőttelőadás lesz. Tehát valóban megtörténik az arculatváltás.

rap: Tagja voltál az Arvisura Színháznak és az ős-Krétakörnek is. Hol tanultad a színészetet?

FY: 2001-ben kaptam egy Fulbright-ösztöndíjat, és a Sarah Lawrence College-ben Bronxville-ben, New Yorktól 30 kilométerre tanultam színjátszást, rendezést és nagyon sokat a színház társadalomjobbító szerepéről is, ami ott a fő téma volt. Aztán kinn maradtam több évig, játszottam és tanítottam különböző programok keretei közt.

rap: Miért jöttél haza?

FY: Hét évig éltem ott, közben hazatértem, de végleg akkor, amikor már megszületett a gyerekem, a férjem épp egyetemre járt, vidéken éltünk Middletownban, és olvastam Varró Szilvia cikkét a Magyar Narancsban a cigányok ellen elkövetett gyilkosságsorozatról. Sok mindent láttam kinn, de nem hittem el, hogy ilyesmi megtörténhet Magyarországon. A Clowns Without Borders, azaz a Bohócok Határok Nélkül nevű humanitárius segélyszervezettel dolgoztam épp, hazajöttem, és létrehoztam a Bohócok a Láthatáron Csoportot, hogy segíthessünk valahogy.

rap: Miről szól az új előadás?

FY: A megmentő című előadás saját ötlet alapján születik. Egy testvérpárról szól, két nővérről, akik nem voltak jóban és korán elszakadtak egymástól, majd más-más országban nőttek fel. Felnőttkorukban találkoznak újra, és visszatekintenek a közös gyökereikre és arra is, hogy miért alakult úgy az éle­tük, ahogy. A bemutató szeptember 22-én lesz a B32 Galéria és Kultúrtérben. Kincses Réka írja a darabot, aki erdélyi származású magyar író, és jelenleg Berlinben él. Alida Bevk szlovén-magyar színésznő Ljubljanából és én fogjuk játszani a testvéreket. Szabó Veronika rendezi az előadást. A magyarországi bemutatót követően a ljubljanai Mini Teaterben is bemutatjuk angolul decemberben.

rap: Miket játszotok a következő évad kezdetén a repertoárból?

FY: A Kiállok érted című előadást október 10-én reggel a Miskolci Rendőrkapitányság bűnmegelőzési osztálya programjának keretén belül. Ez nem nyilvános előadás. Az Én, te, mi című előadásunk október 12-én és 15-én, aztán november 8-án lesz ismét 19.00-tól a Kugler Art Szalon és Galériában. A Banyamosoda című gyerekelőadás október 14-én és november 24-én 17.00-kor a Marczibányi Téri Művelődési Központban lesz látható. Egyelőre ezek biztosak, de érdemes követni az új honlapunkat: lathataroncsoport.hu és a Facebook-oldalunkat is.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.