Csak a mese - A világ leghíresebb futballklubjai sorozat, 1. kötet (Dévényi Zoltán - Harmos Zoltán: FC Barcelona)

  • - ts -
  • 2005. november 24.

Könyv

Keresve sem találhatnánk alkalmasabb időpontot e könyv forga-tására, mint a mostanit. Aki látta szombat este az "el classicót" (a Real Madrid-Barcelona bajnoki meccset; adta a sport1), tudja, miről beszélünk.

Keresve sem találhatnánk alkalmasabb időpontot e könyv forga-tására, mint a mostanit. Aki látta szombat este az "el classicót" (a Real Madrid-Barcelona bajnoki meccset; adta a sport1), tudja, miről beszélünk. Mintha nem is egy osztályban fociznánakÉ, a méregdrága külföldi világsztárjairól híres madridiakat úgy söpörte el a (mellesleg ugyancsak méregdrága külföldi világsztárokkal fellépő) Barca, hogy az évkönyvekbe kerülő 0-3 szinte semmit sem mond a két együttes közti különbségről.

Gyakran volt ez így régen is, s gyakran nem volt ez így régen - erről szól a 8. fejezetet jegyző Bán Tiborral kiegészített szerzőpáros munkája. A maguk módján elmesélik a Football Club Barcelona történetét a kezdetektől napjainkig (a mesefolyam appendixének ható 8. fejezet a jelenlegi keret játékosainak bemutatását tartalmazza). Az ily módon hét szerkezeti egységre tagolt mű határozottan napjaink szemszögéből ered a múlt nyo-mába - kirajzolva így a futball-emlékezet nem is oly tág határait. Magyarán a félmúlt szembeötlően nagyobb teret kap, mint a hőskor: az első fejezet "a klubalapítástól az ötvenes évekig" tartó időszakot dolgozza fel, míg hat jut - gyakorlatilag évtizedekre bontva - a továbbiakra. A nagyobb lépték azért teret ad olyan, hallatlanul érdekes dolgoknak, mint az alapítás egyedülálló körülményei. Hirtelen nem is emlékszem más klasszikusra, ami egy újsághirdetés nyomán született (hacsak nem a nagynéném második házassága). Kiindulópontunkhoz visszatérve, ebből a korszakból feltétlen említést ér-demel az először kiírt hivatalos spanyol labdarúgó-bajnokság, a Primera División Real Madrid előtti megnyerése, melynek külön érdekessége volt, hogy a madridiak kapujában a világhírű Ricardo Zamora állt (tán a második híres "áruló", aki a Barcából szegődött oda; Luis Figóig hosszú a sor), míg a "mieinkében" az ugyancsak világhírű Plattkó Ferenc - nos, a Vasas és az MTK kiváló kapusa mindenképpen megérdemelt volna egy keretes közleményt (életrajzot, anekdotát, bármit).

Noha nem ez az egyetlen kifogásunk a művel kapcsolatban, előbb feltétlenül el kell mondani, hogy egy képekkel (és micsoda képekkel!) gazdagon illusztrált, jó papírra, jól olvasható betűnagysággal, szellős tördelésben nyomott, lendületesen előadott, izgalmas olvasmányt vehetünk kézbe; príma szórakozás, sok, szívünknek nagyon kedves főszereplővel (a hátam borzong bele: Cruyff, Neeskens, Rexach, Krankl, Schuster, Maradona, Sztoicskov, Herrera - tömegeket hagyok ki); a szombati meccs lendületéből egyvégtében kiolvas-tam, le sem lehet tenni - mihez ké-pest szimpla kekeckedésnek tűnik minden elmarasztaló észrevétel. A nagy sztori ráadásul annyi magyar vonatkozást tartalmaz, amitől akár a spanyol foci iránt kevésbé elkötelezett érdeklődők is nyugodtan érezhetik a magukénak. Ha Barcelonában ma ötven feletti személy-lyel hoz össze a sorsod, s megtudja, hogy magyar vagy, megcsinált embernek érezheted magad. Partnered annyit mond, hogy "Laszi Kubala", s máris kapod a tengerre néző szobát, a legjobb borát teszi eléd az öreg kocsmáros - az 1999-es (!!!) jubileum alkalmából Kubalát minden idők legjobb barcelonai focistájának választották. Honfiúi szívünk persze csak a hatvanas évek elejéig melegedhet - az említetteken túl Kocsis Sándor és Czibor Zoltán hőstetteinek tüzénél.

Mely tűz, s persze a választott tárgy iránt érzett feltétlen szerelem tüze, átüt a szerzők minden során. Nehéz ügy a sportkönyvek nyelve, a sportsajtó zsargonjánál nincs is ragaszkodóbb járvány. Szerzőink több-kevesebb sikerrel emelkednek felül rajta, ám dicséretükre válik, hogy az elbeszélés izgalmi értékének sehol nem megy kárára ebbéli viaskodásuk. Példamondatomat is a külső erő által beszállított 8. fejezetből vettem. Dekóról megtudjuk: "A 2001-2002-es pontvadászatra góllövő cipőjét is megtalálta, 13 alkalommal volt eredményes." Ilyenek: nehéz meglenni nélkülük, bár egy próbát lehetne tenniÉ

A fő bajom ezzel a puha fedelű mivoltához és szolid terjedelméhez mérten elég drágának mondható dolgozattal azonban ennél sokkal súlyosabb - bár valószínűleg nem is annyira a szerzőket illeti, mint a kiadót. Nos, a mai világban egy ilyen kiadványt bőséges jegyzetapparátus nélkül (ha tetszik, ilyen szerénnyel) piacra dobni - több mint trehányság, egyszerűen csalódást keltő. Mit is ér az FC Barcelona története függelék, bajnoki tabellák, az ilyen-olyan válogatottakban szereplő játékosok felsorolása, különböző nemzetközi kupák mérkőzéseinek jegyzőkönyve és még ezernyi hasontermészetű tudnivaló nélkül! (Maga a Camp Nou is megérne egy külön fejezetet.) Mit ér egy ilyen könyv, ha kézikönyvként nem használható? Megmondom. Annyit, amennyire - nem mondhatok mást: a könnyű és hamari haszon reményében - szánták: egyszeri használatot. Az FC Barcelona egy eldobható gyöngyszem - kár érte, szerintem mindenki (szerző, olvasó, a csapat) többet érdemelt volna.

Aréna 2000 Kiadó, 2005, 134 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.