Könyv

Top 10-es történelmi slágerlisták

Könyv

Habár a jelen és a múlt számos riasztó példát hoz fel e megállapítás ellen, azért mégis megkockáztatjuk a kijelentést: jó játék a listázás. Ezt bizonyítja most Csunderlik Péter és Pető Péter közös kötete is, amely az eredetileg a Page not found elnevezésű történelmi stúdióblogra írt netes szövegeket rendezi egymás mellé: az ismeretterjesztő múltidézést popkulturális utalásokkal, jelenre ütő ki- és beszólásokkal sűrűn elegyítve. Bűnbakok, botrányok, tévedések, szép és emlékezetes pillanatok 10-es válogatásai sorjáznak a könyv lapjain, tételtől tételig és poéntól poénig rövid passzokkal elérve. A játék szembeötlően és felvállaltan frivol (lásd pl. „a Holdra szállástól a herevasalásig”), s korántsem állítható, hogy a történelemhez való egészséges viszonyulásnak megártana az efféle derűs tiszteletlenség. Csak nehogy véletlenül komolyan vegyük a patikamérlegtől jókora távolságot tartó listázókat, akik II. Ulászló királlyá választása mellé bátran odaillesztik Torgyán doktor chilei cseresznyeimportjának meg a régi MTV Közjáték című ámokfutásának tételét is a magyar történelem legnagyobb tévedéseinek sorozatába! Ez a két utóbbi mozzanat egyéb­iránt a kötet nemzedéki jellegét is jól érzékeltetheti, hiszen a két harmincas szerző valósággal lubickolni látszik a kilencvenes meg a kora kétezres évek kínos emlékekben oly gazdag utalástengerében. Kozsó és a Manhattan együttes, az Antall József halálhírével félbeszakított Kacsamesék meg a Friderikusz Show adásába hajdan berollerozó transzvesztita, Bimby így válhat nemcsak a saját jogán tétellé, de akár korábbi történelmi pillanatok magyarázó-értelmező párhuzamává is. Neville Chamberlain ilyesformán lesz tehát a „megbékélési politika” Alekosza, és erre a vélelemre kiegyensúlyozott kedélyállapotban és a média­trash világában kellőképp eligazodva akár bólinthatunk is egyet.

Napvilág Kiadó, 2017, 239 oldal, 2900 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.