Egy amerikai független filmes sorra rendezi a legszuperebb filmeket

  • Gera Márton
  • 2018. január 12.

Mikrofilm

Sean Baker azoknak az életét mutatja meg, akikről nem szokás beszélni, s közben fel is rúgja szépen a filmezés szabályait.

Ha van egyáltalán olyan, hogy amerikai független filmes, akkor Sean Baker biztosan az. A legkisebb mértékben sem hagyja, hogy beleszóljanak a munkájába, harcosan küzd a végső vágás jogáért, és nevet, amikor elmeséli, hogy a nagyközönség igazából csak az utolsó filmjét ismeri. Pedig már a hatodiknál tart.

Tangerine (16) feliratos előzetes

Tinseltown a karácsonyra készül és Sin-Dee újra beszáll a játékba. Miután megtudja, hogy strici barátja képtelen volt hűséges lenni hozzá abban a 28 napban, amit a börtönben töltött, nekivág a legjobb barátnőjével, Alexandrával, hogy végére járjanak a pletykának. Ámokfutásuk elviszi őket Los Angeles különböző szubkultúráiba. Egy váratlan fordulatokban gazdag, tudatosan modern karácsonyi mese L.A.

Készített coming of age mozit (Four Letter Words), forgatott az amerikai bevándorlókról (Take Out), ezekért szépen meg is kapta a megérdemelt jutalmat a független filmes fesztiválokon, ám amire már a világ közönsége is felfigyelt, az a Tangerine volt. Két éve ugyanis attól volt hangos a szaksajtó egy része, hogy van egy rendező, aki a teljes filmjét három darab iPhone-nal vette fel. Ez önmagában csak apró szenzáció volt, az viszont már nem, hogy a film remekül sikerült. Sean Baker ugyanis tojt mindenféle konvencióra, filmes szabályra, és a transznemű prostituáltak világába kalauzolta el a nézőt, de a Tangerine még véletlenül sem volt didaktikus, nem akart példát statuálni, szimplán csak vicces volt, és közben mégis a valóságot mutatta meg a karácsonyi, napsütötte Los Angeles kellős közepén.

Sean Baker

Sean Baker

 

Ha valaki ezek után azt várta, hogy Sean Baker eggyel komolyabb ligában kezd el játszani, óriásit tévedett. Az új filmje megint kis költségvetésből készült, s megint azokról szól, akikről nem szokás nagyjátékfilmet készíteni, és ismét olyanok játszanak benne, akik nem is színészek. Szóval a hozzánk jövő héten érkező Floridai álom tipikus Sean Baker-filmnek tűnik. Arról szól, hogy hogyan élnek egy floridai lakóparkban a társadalom peremére szorult emberek. De Baker most sem akart szomorkodós mozit csinálni: ebben az interjúban például azt mondja, hogy a filmje alapvetően komédia, teli poénokkal. Ez nem jelenti azt, hogy ne tenne fel megannyi releváns kérdést, sőt, maga a rendező is azt mondja, hogy azt szeretné, ha a nézői kérdésekkel a fejükben távoznának.

Floridai álom (The Florida Project) – Feliratos előzetes (16)

A floridai Orlando a világ minden részéről érkező turisták Mekkája. Minden igényt kielégítő hotelek, pazar vidámparkok és éjszakai bárok tarkítják, ahol minden turista szívesen költi el megtakarításait. Pár lépésre a mesébe illő üdülőkomplexumoktól azonban más világ rejtőzik.

Az igazi különbség a korábbi alkotásaihoz képest az, hogy Baker immár egy A kategóriás sztárt is megnyert magának, hiszen Willem Dafoe is feltűnik a filmben. De a külsőre kamasznak tűnő, amúgy negyvenhat éves rendező munkamódszere szerencsére maradt a régi: nemrég arról beszélt, hogy a forgatás előtt tucatnyi alkalommal elutazott Floridába, és beszélgetett a helyiekkel, vagyis olyan emberekkel, mint akikről a filmje is szól. Baker most 35 mm-es filmre forgatott, viszont az iPhone ezúttal sem maradhatott ki, a készüléket az utolsó jelenet felvételéhez használta.

Ahol már bemutatták, ott lelkendeztek a Floridai álomért, a kétmillió dolláros büdzsét már rég visszahozta a film, Baker ennek ellenére azt mondja, továbbra sem szeretne kilépni a független filmes szcénából. A tévébe nem szívesen menne rendezni, és teljesen megfelel neki, hogy szabadon dolgozhat.

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.