„Wallace az apám” - Nick Park gyurmafilmes

Mikrofilm

Wallace és Gromit négyszeresen Oscar-díjas szülőatyja, a gyurmafilmek koronázatlan királya új filmmel jelentkezett. Az Ősember megjelenésünk napjától látható a mozikban.

Magyar Narancs: Hány kiló gyurmából sikerült az Ősembert kigazdálkodni?

Nick Park: Azt nem tudom, de attól nem kell tartani, hogy gyurmahiány keletkezne a piacon csak azért, mert filmet csináltunk, mi ugyanis, vagyis az Aardman stúdió, saját gyártású gyurmából dolgozunk. Olyanból, ami nem keményedik könnyen, de nem is puhul meg az erős fényben túlságosan.

Ősember

Ősember

 

MN: A gyurmafigurái közül Wallace és Gromit abszolút favoritok – igaz, hogy Wallace, a sajtért bolonduló feltaláló alakjában valójában az édesapját gyurmázta meg?

NP: Nem úgy álltam neki Wallace-nak, hogy az apám alakját öntöm agyagba, de a tudattalanom közbeszólt, utólag be kellett látnom, hogy Wallace az apám. Apám is jelentős ezermester volt, ideje nagy részét a kerti viskóban töltötte, egy dohányzóasztal meg sem kottyant neki, de a családi lakókocsit is az ő tudományának köszönhettük. Bármit megcsinált, amire anyám azt mondta, hogy a háztartásnak szüksége van. Kitapétázott lakókocsit készített, amivel az egész család vakációra indult, Wallace pedig A nagy sajttúban rakétát készít, amellyel a Holdra utazik.

MN: Az új film kőkorszaki gyurmafigurái között is felismerhető valaki a Park családból?

NP: Nem hiszem, nincs kapcsolat a rokonságom és az ősembereim között. De van egy barátom, aki a törzsfőnökre, Chief Bobnarra hasonlít; rengeteg unokája van, van benne valami törzsfőnöki.

MN: A gyurmaanimáció terén elvitathatatlanok az érdemei, de a filmjei a szóviccekkel operáló művek mezőnyében is helyet követelnek maguknak. Önt terheli a felelősség az olyan poénokért, mint a Fido Dogstoyevsky vagy a Pup Fiction?

NP: Szégyellem bevallani, de sok közülük az én agyszüleményem. Figo Dogstoyevsky is tőlem származik. Elismerem, némelyikük fájdalmat okozhat.

MN: Van egy határ, amikor azért megálljt parancsol magának a szóviccgyártásban?

NP: Veszélyes terep ez, tudom, de azért mi is résen vagyunk, négy-öt szóviccet biztosan kihajigálunk a filmjeinkből. Az Ősemberbe sem kerülhetett be minden, pedig nagyon szerettem volna a bronzkorszakiak városában elhelyezni egy plakátot, amin ez áll: Find Love – Carbon Dating. Ehhez persze ismerni kell a carbon dating jelentését, ami egy tudományos szakkifejezés (ez a szénizotópos kormeghatározás, de Parknál kb. karbon kori randiszervizt jelent – K. G.). Sajnos sehova sem tudtam elhelyezni. Az egész stáb besegít a szóviccekbe, a Jurassic Pork, azt hiszem, a modellkészítőktől jött.

Ősember

Ősember

 

MN: Az egyik Wallace és Gromit-epizódnak A Matter of Loaf and Death a címe – ez is egy vicc, utalás Michael Powell és a magyar származású Emeric Pressburger híres filmjére, az A Matter of Life and Death-re.

NP: Nagyon szeretem a Powell & Pressburger filmjeit, hacsak van egy kis időm, régi filmeket nézek, szeretek a régi brit filmekre, az Ealing Studios klasszikus vígjátékaira kacsingatni a filmjeimben. De persze nem állok meg a hazai filmeknél, Stan és Pantól éppúgy idézek, mint Hollywood gyöngyszemeiből.

MN: Az Ősemberrel a legendás trükkmester és special effect guru, Ray Harryhausen teremtményei előtt is megemeli a kalapját…

NP: Az Egymillió évvel ezelőttnél nem létezett számomra nagyszerűbb film 11 évesen. Úgy éreztem, kamerát kell ragadnom, 11–12 évesen már a saját filmjeimen ügy­ködtem. Bolondultam a dinoszau-ruszokért, agyagdínókat és mindenféle figurákat csináltam, házi animációs filmeket készítettem. Mindezt Ray Harryhausennek köszönhetem. A csontvázharcosok Az aranygyapjú legendájából az egyik kedvenc jelenetem tőle.

MN: Eddig négy Oscart nyert, és további két alkalommal jelölték a díjra, de ön is volt kezdő: az Aardman stúdió újoncaként Peter Gabriel klipjébe, a Sledgehammerbe segített be, önnek köszönhetők a táncoló bontott csirkék. Előtanulmány volt a Csibefutamhoz?

NP: Ez még az Aardman történetének hajnalán történt, remek szórakozás volt és persze nagyszerű lehetőség, szétosztották közöttünk a feladatokat, és valamiért rám a bontott csirkéket osztották. A Csibefutam és a Sledgehammer csirkéi között azonban nem látok direkt kapcsolatot.

MN: Károly herceg Wallace és Gromit nagy rajongói közé tartozik. Volt alkalma alaposabban is elbeszélgetni vele a gyurmafigurákról?

NP: Nekem is úgy tűnt, hogy Károly herceg egy igazi rajongó, találkoztunk néhányszor, s mindannyiszor kifejezte örömét, hogy mennyire élvezi e filmek humorát. Egyszer a királynő mellett foglalhattam helyet egy vacsorán, és ő is igen tájékozottnak tűnt az animáció terén.

Ősember

Ősember

 

MN: Őfelsége látta valamennyi filmjét?

NP: Igen, látta. Egyszer találkoztam valakivel, azt hiszem, személyi titkár lehetett a Buckingham-palotában, s ő mesélte, hogy még Margit hercegnő idejében családi moziestét tartottak a palotában; a királyi család szinte hiánytalanul ott volt, és Wallace és Gromitot néztek. A bolond nadrágot.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.