Vajon mit tesz Orbán Viktor, ha az EU megvonja a pénzt Magyarországtól?

  • narancs.hu
  • 2018. április 21.

Narancsblog

Nem lesz túl nagy dilemma a Fidesznek, hogy mit tegyen a kormány, ha az Európai Unió tényleg bekeményít.

Van némi bája a véletlen egybeesés mellett annak, hogy egy napon látott napvilágot a hír, miszerint a Fidesz az újabb országgyűlési kétharmaddal kész bedarálni a hazai igazságszolgáltatás még meglévő függetlenségét, és hogy megszellőztették: az Európai Unió a jövőben a kifizetések feltételéül szabná, hogy a tagállamok bírósága független legyen a kormánytól.

A 444.hu pénteken azt írta, információik szerint az igazságszolgáltatás átszervezésére készülhet a magyar kormány. Egy lehetséges forgatókönyv szerint a Handó Tünde által vezetett Országos Bírósági Hivatal (OBH) megszűnhet, és az Igazságügyi Minisztérium irányítása alá kerülhetnek a bíróságok. Mivel az OBH dönt egyebek közt a bírói kinevezésekről, vagy például a bíróságok ügyelosztási rendjéről is, a minisztérium alá szervezés nyilvánvalóan növekedő kormánybefolyást jelentene az igazságszolgáltatásban.

Orbán magyaráz, Trócsányi (balra) sasol

Orbán magyaráz, Trócsányi (balra) sasol

Fotó: MTI

Éppen ez az, ami ellen harcolni szeretne az Európai Unió. Vélhetően nem a magyar tervek, hanem a lengyel átalakítás miatt, de ez számunkra teljesen mindegy, ha az EU tényleg politikai feltételekhez köti a 2020 utáni uniós források folyósítását. A Bruxinfo szerint az Európai Bizottság már dolgozik egy olyan javaslaton, amelynek lényege: a jogállami elvek tiszteletben tartása az uniós költségvetési források felhasználásának elengedhetetlen feltétele lesz. Ennek fontos eleme a független igazságszolgáltatás, hiszen az EU-nak egyre fontosabb, hogy az uniós pénzek felhasználásának szabálytalanságait az adott tagállam igazságszolgáltatási rendszere képes legyen kezelni.

A még erősen kérdőjeles szigorítás tehát az Orbán-kormányt is kellemetlenül érintheti, elég csak arra gondolni, hogy Magyarország nem volt hajlandó csatlakozni azokhoz az EU-tagállamokhoz, amelyek támogatták az Európai Ügyészség létrehozását. Trócsányi László igazságügyi miniszter ezt akkor azzal magyarázta: szerinte elegendőek a jelenlegi uniós bűnüldözési intézmények, így az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF is megfelelő és eredményes munkát tud végezni. Az nem meglepetés, hogy az OLAF tevékenysége a Fidesz-kormány számára éppen elegendő, hiszen a hivatal csak ajánlásokat tehet, nem indíthat büntetőeljárást a vizsgálataik végén, így gyakorlatilag alig van következménye a munkájuknak Magyarországra nézve.

Ha az EU történetében először politikai feltételeket is szabnának a kifizetéseknek, abban biztosak lehetünk, hogy Orbán Viktor és csatlósai hörögni kezdenének: ez megint egy aljas támadás a csodás és becsületes magyar kormány ellen, amelynek csak egy bűne van, hogy Soros arcátlan hadjáratai ellenére sem hajlandó bevándorlóországgá változtatni Magxyarországot. Pedig komoly dilemma elé állhatna: egy független igazságszolgáltatásban, netán Polt Péter legfőbb ügyész nélkül aligha lehetne eltussolni az Elios-ügyhöz hasonló eseteket, de még talán azt sem, hogy az Orbán család nagyon jól jár az uniós beruházásokon. Ha a miniszterelnöknek választania kellene, előbb mondana le a gazdaság bővüléséhez elengedhetetlen EU-s forrásokról, mint hogy beismerje, nálunk nem független az igazságszolgáltatás.

De legalább ott lesz az újabb orosz vagy kínai hitel, és elmondhatjuk magunkról, hogy továbbra is utáljuk Brüsszelt, Sorost és a határkerítést nem is „ostromló” menekülteket.

Polt Péter szerint annyira sötétek a magyar emberek, hogy akkor is korrupciót képzelnek, amikor az nincs

A legfőbb ügyész a friss országgyűlési beszámolójában ír egészen hajmeresztő dolgokat a korrupcióról. A parlament.hu-n már olvasható Polt Péter hivatalos beszámolója saját és a Legfőbb Ügyészség 2016-os tevékenységéről, a dokumentumban sok más mellett egy egészen hosszú rész szól a magyarországi korrupcióról.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.