A többség megszerzésére gondolni sem mertek, pedig megcélozhattak volna minden nem fideszes szavazót

  • Haskó László
  • 2019. június 11.

Publicisztika

Lesznek-e ősszel pártpolitikában nem amortizálódott, helyi érdekeltségű jelöltek?

Az uniós képviselő-választást követő önámítás bódulatba ejtette azt a két pártot, amelynek egynél több képviselőt sikerült Strasbourgba juttatni. Végül is a kitűzött cél „el lett érve”, már ha a kitűzött cél az volt, hogy legalább két jól fizetett emberük legyen a következő öt évre.

Ennél többre, például a többség megszerzésére nyilvánvalóan gondolni sem mertek, pedig megcélozhattak volna minden nem fideszes szavazót. Többen voltunk, mint ők. Fütyültek ránk. Mindegy.

Azaz nem teljesen!

Nem kétséges, hogy a tavaly tavaszi budapesti „kétharmados győzelem” (a 18 egyéni választókerületből 6-ban sikerült győzne a kormánypárti jelöltnek Budapesten; listán a kormánypártok nem érték el a 40 százalékot) esélye őszre – a „sikeres főpróba” miatt – valószínűleg elolvadt, ha nem is teljesen.

A szavazatok szolid többsége még elérhető.

Kérdés persze, elég-e ez az autonómia visszaszerzéséhez. Magam laikusként azt gondoltam, hogy a fővárost a kormány kezéből kiszabadítani kívánó polgárok szívesebben szavaznának pártpolitikában nem amortizálódott, helyi érdekeltségű jelöltekre.

A DK és a Momentum az előválasztásra benevező két új főpolgármester jelölttel talán hasonlóan gondolkodik. A „választékbővítés” sikeresnek látszik. A köreinkben nagyon népszerű egykori Egyenes beszéd műsorvezető szerkesztőjére, Kálmán Olgára biztos siker várna normális, demokratikus körülmények között.

Kálmán Olga a DK főpolgármester-jelöltje

Ezek szerint Gyurcsány Ferenc nemrég ordasat füllentett. Dobrev Klára bejelentette, hogy a DK is saját jelöltet indít a budapesti előválasztáson Kálmán Olga egykori televíziós műsorvezető személyében. A párt EP-listavezetője csütörtökön tartott sajtótájékoztatót a Szabadság-téren, ahol jelen volt Kálmán Olga.

Azonban Tarlós és Orbán meg a gátlástalan fake news gyár, a propaganda minisztérium ellen a női szelídség akármilyen határozottsággal és okossággal párosul – szerintem kevés. A Fidesszel való kényszer-együttműködés ki nem zárása talán racionális, mert a jelenlegi helyzetben elkerülhetetlennek látszik, de sok szavazót fog távol tartani a budapesti urnáktól, ha Kálmán Olga (vagy Karácsony Gergely) nyeri a „házi szépségversenyt”.

Kerpel-Fronius Gábor sokkal határozottabban képviseli a nekem szimpatikus, keményen Fidesz ellenes városi autonómia melletti álláspontot. De egy kis bajom vele is van. Szeretnék többet tudni vállalkozói múltjáról és további vállalkozói terveiről. Nemcsak azért, mert szerintem jobb, ha a politika űzése elhivatottság, mintsem ország-város és/vagy önmenedzselés. Ebből is elegünk van már, vagy harminc éve. Az igazi probléma ezzel a jelenlegi rendszer működése.

Minden rokon és barát az Orbán világban

vállalkozóból oligarchává változott. Hogy ez mit jelent gazdaságban, kultúrában, tudományban, azt alighanem mindenki látja, még tán az is, aki bűnrészt vállal benne, vagy csak örül neki és nem bánja, ha feje alól kilopják a kispárnát is.

Alávaló-e az hivatalnok, aki Orbán államának szolgálatában áll?

Egy kalap alá lehet venni minden közszolgát az alkotmánybírótól a NAV-ellenőrön át a sarki rendőrig? Az, aki úgy veti meg a rezsimet, hogy egzisztenciálisan független tőle, könnyen mond lesújtó erkölcsi ítéletet mindazokról a szakemberekről, akik az egyre többünk által egyre inkább autoriternek és kártékonynak gondolt Orbán-rendszertől húzzák a fizetésüket.

Szóval, aki ilyen magas köztisztségre pályázik, annak „hetedíziglen” világossá kell tenni, hogy személyében a gazdaság és a politika nem egyesülhet. Hátha az országos politikában is leesik egyszer majd az ellenzéki tantusz.

A szerző sebész.

Figyelmébe ajánljuk