Az ellenzék három arca
kutya8.jpg

Az ellenzék három arca

  • Mikecz Dániel
  • 2018. március 21.

Liberális szemmel – Republikon

Nem csak az ellenzéki pártok sokfélék: az ellenzéki szavazók is másfajta cselekvést igényelnek, ez március 15-én nagyon látványosan megmutatkozott.

A március 15-i ellenzéki megmozdulások, tehát az baloldali pártok (MSZP, Párbeszéd, Liberálisok, DK, Együtt) részvételével szervezett megmozdulás, a Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) Békemenete és a Független Diákparlament tüntetése kiválóan érzékeltették, hogy milyen különbségek vannak a formák, elköteleződések, részvételi igények tekintetében a széles értelemben vett bal- és liberális ellenzéken belül. A jellemző vonások, különbségek számba vétele segít megérteni, hogy mely tényezők korlátozták az ellenzék cselekvőképességét, együttműködési hajlandóságát. Ennél fontosabb, hogy ugyanakkor, láthatóvá váltak azok a pontok is, ahol már történt előrelépés. A szokásos diskurzussal ellentétben azonban nem az egyes pártok együttműködéséről van szó, hanem a pártok mellett felbukkanó tüntető mozgalmak és a közéleti élményközösségek kapcsolatáról.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Mindhárom tüntetésen nagyjából 2500-3000 fő vett részt, és bizonyosan sokan voltak olyanok, akik mindegyik eseményen részt vettek. Az ellenzéki pártok által szervezett megmozduláson a szervezők meg is kérték a szimpatizánsokat, hogy közösen menjenek át a diákok tüntetésére. A műfaj tekintetében azonban sok különbség fedezhető fel, még ha maga az alap – a köztéri kollektív cselekvés – ugyanaz. Az MKKP által szervezett Békemenet nem csak hangulatában volt karneváli, de az össznépi, köztéri nevetés a középkori karneválok hierarchiákat felborító hagyományát is megidézi (vö. Bahtyin). A látványos akcióformák, a protesztiválok olyan elemek, amelyek megkönnyítik az azonosulást a megmozdulás témájával, a szervezőkkel. Az MKKP Békemenet, akárcsak a politikai mémek, megkönnyítik a politika megragadását, hiszen azt nem a konfliktus, hanem az azt feloldó humor felől teszik meg. A jófejség ugyanakkor egyéni státusz forrása is, a poént értők, az egymás térdét csapkodók belső körébe való tartozás igénye szintén növeli az MKKP vonzerejét. A vicc értése, a humor létrehozásának és dekódolásának képessége az alapja a Kutyapárt körül kialakult élményközösségnek, amely itt képes megélni a köztéri kollektív cselekvés esetében annyira fontos összetartozás élményét.

false

A középkori karneválok pár napra felborították a feudalizmus merev hierarchiáját, de nem döntötték azt meg. Március 15-én nem kellett választani a Kutyapárt és a komoly ellenzéki pártok között, hiszen kényelmesen el lehetett jutni az Erzsébet térről a Fővám térre. Más a helyzet a választások során, ahol adott esetben akár a kutyákon is múlhat, hogy kormánypárti vagy ellenzéki jelölt viszi el az egyéni mandátumot, noha erre eddig mindössze Farkas Eszter kiváló cikke reflektált. Feltételezhető azonban, hogy a kutyák támogatói, a velük karneválozók többsége éles helyzetben képes pártot választani magának. Erre enged következtetni, hogy a 2016-os kvóta-népszavazáson a választásokon egyébként is magasabb részvételt felmutató, tehát pártot választani tudók között volt kiugró az érvénytelen szavazatok száma, amelyek leadására a Kutyapárt buzdított.

A diáktüntetésen megjelentek a közoktatási, felsőoktatási tüntetéseken 2012 óta megismert koreográfiák, szólamok és retorikai elemek. Így a „Szabad ország, szabad egyetem!” rigmus mellett hallható volt a generációs hitelességre való hivatkozás, az elvándorlás kérdése, a szociális szolidaritás és hivatkozás, a közéleti részvétel igényének kifejezése: „Semmit rólunk nélkülünk!”. Jól látható, hogy az oktatás az Orbán-kormányok alatt végig megőrizte mozgósítási erejét, amely az ágazat nyilvánvaló problémái mellett annak is betudható, hogy az egymás követő fiatal generációk számára, mint egy általuk ismert és hitelesen képviselhető szakpolitika ad részvételi lehetőséget, politikai szocializációs terepet. A ciklus elején-közepén megjelenő mozgalmakhoz képest azonban itt jóval kevésbé volt kitapintható a politikaellenesség, hiszen a diákok választási részvételre buzdítottak és politikusokat hívtak vitázni. Ez betudható egyrészről a választás közelségének, másrészt kapcsolódik ahhoz a párbeszédhez, ami tüntetők és pártok között óvatosan kezdődött meg a Tanítanék idején, majd a Közös Ország Mozgalom fellépése nyomán kapott új lendületet.

Az összes ellenzéki miniszterelnök-jelölt kiállt a diákok elé, hogy elmondja az elképzeléseit az oktatásról, Orbán viszont nem mert elmenni

Hétfő este kiderült: a pártok vezetői egyetértenek abban, hogy hatalmas gondok vannak az oktatásban. És a megoldási javaslatuk is hasonló. Ritka, a magyar politikai életben manapság szinte soha nem látható eseménynek lehetett részese, aki hétfő este ellátogatott a belvárosi Gödör Klubba. A diákok és érdeklődő felnőttek tucatjaival megtelt teremben a legnagyobb ellenzéki pártok miniszterelnök-jelöltjei vitatkoztak az oktatásról.

Az ellenzéki közéleti cselekvés, politizálás három formája, az intézményesített (pártok), az élményközösségen nyugvó (protesztivál, Kutyapárt) és a mozgalmi (diáktüntetők) nem gyengeség vagy puszta fragmentáltság eredménye, hanem általános társadalmi folyamatok következménye. Ezek közé tartozik többek között az individualizáció, a megnövekedett társadalmi mobilitás és a politikával szemben támasztott magasabb elvárások. A Fidesz esetében párt, élményközösség és mozgalom nem válik el olyan élesen. Ennek egyik oka, hogy az új politikai konfliktusok éppen a már említett társadalmi folyamatok körül jelennek meg. A március 15-i események ugyanakkor előrevetítik annak lehetőségét, hogy autonómiájának megőrzése mellett az ellenzékiség három cselekvési formája nem egymás ellenében fog hatni a jövőben.

Liberális szemmel – A Republikon blogja a magyarnarancs.hu-n.

Liberális szemmel – Republikon

Számok. Politika. Elemzés. Feminizmus. Mozgalmak. Liberalizmus.

 

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.