Ellenzéki egység: hagyjuk a matekot, jöjjön a töri!
momentum_top2.jpg

Ellenzéki egység: hagyjuk a matekot, jöjjön a töri!

  • Mikecz Dániel
  • 2018. május 4.

Liberális szemmel – Republikon

A baloldali egység létrehozásához nem lehet megspórolni a politikai munkát.

Az áprilisi vereség után érthető módon erőtlenre sikerült május elsején nem sok politikusi mondást lehet idézni az ellenzék jövőjével kapcsolatban. Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke arról beszélt egy fórumon, hogy egységes baloldalt kell létrehozni. Székely Sándor, a DK–szövetséges Szolidaritás vezetője szerint baloldali populizmusra van szükség, ezért többet fogják majd mondani, hogy „munkás”. A nap legerősebb politikai akcióját végrehajtó Momentum elnöke, Fekete-Győr András pedig egy ideológián túli, aktivista hálózatokra építő politizálásba kezdene, amelynek eszközei a korábban már bemutatott cselekvés körei lennének. Egységes párt, populizmus, mozgalmi politika, párthoz közeli civil hálózat (vö. polgári körök): jól láthatóan az ellenzék saját eszközeivel mérne csapást a Fideszre. Mindez nem feltétlenül az ellenzéki politikusok ötlettelenségének róható fel, hanem a választási rendszer is az olyan politikai cselekvőknek kedvez, mint a kormánypárt gépezete.

Ha azonban korábban nem működött sem az összefogás, sem a koordináció a szereplők kibékíthetetlennek tűnő ellentétei miatt, akkor nem világos, hogy a vereség után milyen eszközökkel lehetne kialakítani a Kunhalmi által vázolt baloldali egységet. Az sem magától értetődő, hogy a különböző politikai háttérrel bíró utcai tüntetők és a választás eredményével elégedetlenek miért éppen a Momentum hívó szavára reagálnának, miközben négy hete nem rájuk szavaztak. Bár a jelenlét, a kérdőívezéssel történő mozgósítás valóban hatásos eszközök, nem tudni, hogy miért pont azokon a kistelepüléseken érnének célba, ahol a Momentum a listás szavazatok tekintetében a leginkább alulreprezentált párt volt az idei választáson. Továbbá a választások előtti reakciók azt is mutatják, hogy az ellenzéki véleményvezérek hogyan reagálnának a DK-s értelemben vett baloldali populizmusra.

A fenti technikák tehát önmagukban nem garantálják az ellenzéki egységet vagy nem is érintenék a kérdést az adott szereplő taktikájának megfelelően (DK). Az elmúlt két választáson is azonban az ellenzék végső soron arra jutott, hogy valamilyen módszert kell létrehozni arra, hogy a kormánypártnak kevesebb szavazata legyen. Ha azonban matematikai trükkökkel nem hozható létre az egység, akkor ahhoz politikai megoldást kell találni. Számos példát lehet találni a történelemben Károly Róbert és a kiskirályok harcától a német egység létrehozásáig, hogyan sikerült felülkerekedni a széttöredezettségen. Az ilyen egységesülési folyamat természetesen konfliktussal jár, amelynek megvan a maga kockázata. A magyar választók ugyanis nem szeretik, ha az egy oldalon állók egymással veszekednek, elvégre „hogyan tudnák akkor az országot vezetni?”.

Az egység politikai létrehozása azonban nem üzengetést és sértődöttséget jelent, hanem határmegvonásokat, politikai pozíciók kijelölését, világnézeti különbségek kijelölését, a saját szavazók és a társadalmi terjeszkedés lehetőségeinek pontos ismeretét. A politika „újrafelfedezése” – ami felé a választások óta mintha csak a Momentum mozdult volna el – persze végső soron a pártok politikusainak döntésén múlik, és a választóktól nyerhet igazolást.

Liberális szemmel – A Republikon blogja a magyarnarancs.hu-n.

Liberális szemmel – Republikon

Számok. Politika. Elemzés. Feminizmus. Mozgalmak. Liberalizmus.

 

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.