Optimista ellenzék, kormánypárti buborék
Untitled_design.png

Optimista ellenzék, kormánypárti buborék

  • Mikecz Dániel
  • 2018. február 20.

Liberális szemmel – Republikon

A kormány depolitizálta a konfliktusokat, azzal, hogy olyan szereplőket nevezett meg ellenfélként, akik nem indulnak a választásokon. De ezzel annak tétjét is csökkenti.

A Republikon Intézet legfrissebb kutatása szerint nem csak a Fidesz választóira jellemző az optimizmus. Mind a baloldali és liberális, mind a Jobbik szavazóinak háromnegyede is úgy gondolja, hogy a 2018-as választás még nem lefutott, a fő kérdés az, hogy a Fidesz többséget tud-e szerezni. Ez az eredmény meglepő annak tekintetében, hogy az ellenzéki nyilvánosságban a véleményvezérektől vissza-visszatérő elem, hogy a Fidesz akár négyötöddel is nyerhet a választásokon. Nem véletlen, hogy egyes ellenzéki stratégiák inkább csak azzal a reálisabbnak tartott forgatókönyvvel számolnak, aminek célja elsősorban a Fidesz kétharmadának megakadályozása.

Az ellenzéki szavazók optimizmusa természetesen jó hír az ellenzéki pártoknak, hiszen a győzelemben bízó választók mozgósíthatóak. Meg fognak tehát jelenni az urnáknál és szavazni fognak a kormány ellenében az általuk esélyesnek tartott ellenzéki a jelöltre és pártra. A kormány szempontjából azonban a 77 százaléknyi fideszes, akik szerint nem a győzelem, hanem a csupán kétharmad a kérdés inkább aggodalomra adhat okot. A túlzott önbizalom eredménye ugyanis az lehet, hogy a kormánypártiak kevésbé mozgósíthatóak, hiszen nem érzik veszélyben a 2018-as győzelmet.

Az ellenzéki választók optimizmusának fenntartása tehát életbevágó az ellenzéki szereplés szempontjából. A lelkesedés, a győzelem esélyével való kampányolás pedig úgy tartható fenn, ha az ellenzék látható és a kormánypárt elbizonytalanodik. Éppen az utóbbi hetekben az OLAF Elios-jelentése mutatta meg, hogy vannak olyan ügyek, amelyek alkalmasak arra, hogy zavarba hozzák a kormánypárti kommunikációt. Ezek az ellenzéki győzelmek lelket öntenek a kormánykritikus szavazókba, hiszen úgy látják, hogy képesek hatékonyan cselekedni az ellenzéki pártok. Az Elios kapcsán ráadásul – ellentétben az 1300 oltalmazott státuszt kapó menekült ügyében – összhang jött létre az ellenzéken belül a Jobbik és a baloldali, liberális pártok között a korrupció ideológiai semlegessége révén.

A sajtó fogyasztása mindig tükrözi a befogadó ideológiai elfogultságát, nem véletlenül léteznek régóta többek között liberális, konzervatív vagy baloldali újságok, szerkesztőségek. Normális esetben azonban a nyilvánosság egységesebb, nem oszlik átjárhatatlan dimenziókra. Azzal, hogy a kormány kialakított egy médiabuborékot az egyébként stabil szavazótáborának, nem csak a kormánypárti igazságokban való elbizonytalanodástól óvja meg őket, de a veszélyek, kockázatok érzékelésétől is. Bár Orbán Viktor a választáson való részvételre buzdította választóit és nyilvánvalóan be fog indulni az „elért eredmények”, a nemzeti szuverenitás védelmének igénye is, éppen maga a miniszterelnök beszélt vasárnap az ellenzék jelentéktelenségéről.

Korábban a kormánykritikus civilek, majd Soros György beemelésével a kormány depolitizálta a konfliktusokat, azzal, hogy olyan szereplőket nevezett meg ellenfélként, akik nem indulnak a választásokon. Ezzel sikerült kitakarnia az egyes konfliktusokból az ellenzéki pártokat, így azonban a választások tétje is csökken. Nem véletlenül kerültek ki azok a plakátok, amelyeken Soros György öleli keblére az ellenzék vezetőit. A kampány egyik kérdése így az is, hogy mekkora lesz a választási részvétele az egyes politikai oldalak szimpatizánsainak. A depolitizálás, az ellenzéki veszély bagatellizálása, a szimpatizánsok patyomkin világban való foglyul ejtése nem kedvez a kormánypárti szavazók magas részvételének, közöttük ráadásul mind többen vannak a kisebb települések lakói és az alacsonyabb végzettséggel rendelkezők, akik rendszerint nehezebben mozgósíthatóak.

Liberális szemmel – A Republikon blogja a magyarnarancs.hu-n.

Liberális szemmel – Republikon

Számok. Politika. Elemzés. Feminizmus. Mozgalmak. Liberalizmus.

 

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.