Csőre töltve - Bihari Péter: Lövészárkok a hátországban. Középosztály, zsidókérdés, antiszemitizmus az első világháború Magyarországán (könyv)

Tudomány

Sokak alapélménye a mai középosztály minimum két részre szakadása - a szerző a szakadás kezdetét és eszkalációját éppen az első világháború idejére teszi.

Sokak alapélménye a mai középosztály minimum két részre szakadása - nem csupán politikai-ideológiai, de mentális, érzelmi s ha úgy tetszik, történeti mitológiai jellemzők mentén. Nem újdonság az sem, hogy egy történész-kutató megpróbálja feltárni a mai, akutnak, alkalmasint feloldhatatlannak tűnő konfliktusok históriai genezisét. Abban viszont kétségtelenül van némi nóvum, ha a szerző a szakadás kezdetét és eszkalációját éppen az első világháború idejére teszi. Márpedig Bihari Péter historikus joggal hivatkozhat arra, hogy a magyar történettudomány egyik komoly adósságaként nem tárta fel kellő mélységében az I. világháborús idők itthoni társadalom- és mentalitástörténeti hátterét, nem elemezte kellő alapossággal a honi közbeszéd változásait, nem is szólva a közérzület nehezen mérhető, de azért - kellő, néha szépirodalmi források segítségével egészen jól kutatható - rezdüléseiről. Bihari megpróbált akkora anyagból dolgozni, amelyet még bízvást feldolgozhatott - így is kénytelen szembesülni a források viszonylagos szűkösségével. Kutakodásaiban éppen ezért Budapestnek jutott központi szerep, a sajtó- és irattárak elsősorban itteni témájú anyagából próbált következtetni az országos helyzetre, ami a "vízfej" főváros központi szerepe miatt nem is tűnik reménytelen feladatnak. Ugyanakkor felveti a szükségét annak, hogy a szakma kiterjessze vizsgálódásait a messziről, hamis látszat szerint csöndesnek tűnő vidékre is. Azért nem hiányoztak a jelentős elődök, akikre kellő hangsúllyal hivatkozik is a szerző - többek közül kiemelném Szabó Miklóst és az ő néhány éve posztumusz megjelenő átfogó újkonzervativizmus-monográfiáját, amelyben bőségesen foglalkozik a jobboldali radikalizmus első világháborús formaváltozataival s a későbbi kurzust megelőlegező ideológiájával.

Bihari könyvének megfogalmazása szerint a világháborús megpróbáltatások, az addigi biztonságos világ (még a vereséget megelőzően bekövetkező) összeomlása tette jól láthatóvá és visszavonhatatlanná a középosztály kettészakadását - az ún. "zsidókérdés" csupán ennek mintegy a másik oldala. Csakhogy az is igaz, hogy a továbbiakban nem lehetett e két társadalmi témát elszigetelten emlegetni - az egyik bízvást hozta magával a másikat, s mivel minden felvetett kérdésre legalább két egymással homlokegyenest ellenkező narráció (és alkalmanként "megoldási" javaslat) létezett, így azután

valódi diskurzusra

és e témák eredménnyel is kecsegtető kibeszélésére nem maradt lehetőség. Bihari szerint a középosztály, az értelmiség efféle végletesnek tűnő kettészakadása nem elszigetelt fejlemény - említi a francia, a spanyol, a görög, az olasz vagy a weimari német példát, csakhogy jól tudjuk, egyiknek sem lett éppen jó vége (az ilyen vagy olyan értelemben vett, sokszor többfordulós leszámolás nem maradt el).

Bihari egyik legfontosabb megállapítása szerint a magyar intézményrendszer és társadalom egyszerűen nem bírta el a totálissá vált háborúval együtt járó terheket - hasonlóan a központi hatalmak más országaihoz. Ráadásul szalmalángnyi lelkesedést követően az ország gyorsan kiábrándult a háborúból, melynek ráadásul, a puszta megúszást leszámítva, nem lehettek a magyarok szempontjából releváns háborús céljai sem (a ködevő típusú, irreális, turanista vágyképekről már Szabó is értekezett könyvében). Ráadásul a háború - ellentétben mondjuk a francia, a brit s egy jó ideig a német helyzettel - nem kovácsolt össze semmiféle társadalmi egységet, ehelyett csaknem atomizált, egymással szemben ellenségesen viselkedő, körkörös gyűlölködésre hajló csoportokra szaggatta az országot. Ráadásul a hadigazdálkodás és a vele járó kétségtelen üzleti lehetőségek sokak pozíciójavulását, alkalmanként hirtelen meggazdagodását hozták magukkal: s egyszerű társadalom- és gazdaságtörténeti okoknál fogva köztük jelentősen felülreprezentáltak voltak a zsidó származásúak. Eközben mások státusza, életnívója látványosan zuhant, amit azután kellően kihasznált az erre épülő etnicista narráció. Az életkörülmények romlása, a megrendült státuszpozíció, a háborús (emberi és gazdasági) veszteségek, a helyzethez való egyenlőtlen alkalmazkodási készségek azután jó táptalajt kínáltak a szokásos bűnbakképzési mechanizmusnak - korántsem egyetlenként, de a legnyilvánvalóbb választásként adódott a "Zsidó" figurája, úgy is mint univerzális felelős. Ráadásul a differenciálatlan egységként tételezett társadalmi-etnikai csoport így már egyszerre mutathatott egymással látszólag nehezen összeegyeztethető vonásokat, s a hagyományos, "keresztény" középosztály ellensége lehetett a háborún meggazdagodó Weiss Manfréd, az ugyanebben utazó kisszerű máramarosi szélhámos, a galiciáner menekült, a nemzet erkölcsét bomlasztó zsidó mozitulajdonos és irodalmár, vagy a baloldali radikális politikus-aktivista (aki, mint Jászi Oszkár, akár oszthatta is a zsidóellenes sztereotípiák némelyikét). Bihari szerint három fő tényező vezetett a korábban is meglévő antiszemita érzületek eszkalációjához: a radikalizálódó katolikus politizálás, a mind erősebben a zsidókártyára játszó Néppárt és körének agitációja, az addig az antiszemitizmus által kevéssé megérintett parasztság (eredményes, bár nem teljesen spontán) bűnbakkeresése, és végül az egyre gátlástalanabbá váló pártpolitikai demagógia, amely véglegesen a közbeszéd részévé tette az antiszemita érveket és magyarázatokat. A könyv hatékonyan sugallja, hogy az 1919-től kezdődő keresztény kurzus nem volt éppen előzmények nélküli, s fontos szereplői és eszméi is felbukkantak már egy korábbi történeti epizódban. Annyi azonban biztos, hogy legalább a nagy háború óta értelmezzük kétféleképpen a magyar társadalom és történelem (és ezzel együtt a mindenkori jelen) kérdéseit, mint látható, épületes eredménnyel.

Napvilág kiadó, 2008, 286 oldal, 2500 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.