Ahogy várható is volt, a Heti Válasz máris sározza Göncz Árpád emlékét: horthysta volt!

  • narancs.hu
  • 2015. október 8.

Villámnarancs

A lap internetes felületén tárgyalja az elhunyt államfő gyermekkori cikkét, amit egy felvidéki cserkészkirándulásról írt a cserkészújságba. Hogy miket írt ez a 16 éves Göncz…
Göncz Árpád 15 évesen

Göncz Árpád 15 évesen

 

A Heti Válasz egy percet sem késlekedett: nem szakadt még fel a halálhír okozta bénult csend? Majd mi feltépjük! Göncz Árpád már gyermekfejjel irredenta, s ami még rosszabb, horthysta volt, állítják… dehogy állítják, ahhoz bátorság kéne, csak sugalmazzák. Miután a cikk szerzője, Borbás Barna a maga szerfelett éleslátó, mondhatni már-már bölcs módján megállapítja, hogy „a világ bonyolult”, kiemeléseket tesz Göncz 1938-ban írt kirándulási beszámolójába. Áh, a világért sem tendenciózusakat. Csak ilyeneket:

„Kétoldalt gyerekek szaladnak, a járdán Kossuth-nyakkendős férfiak, Bocskai-sapkás nők kísérnek. Én őket nézem, őket és a várost, ami egyet jelent, megalkuvás nélküli magyarságot. Sehol-sehol nem láttam nyomát a húszéves cseh uralomnak.”

S íme a nagy találat, a perdöntő leleplezés:

„Majd rátévedt a szemem Kormányzó Urunk mellszobrára. Egyedül az Ő szeme nem volt harmatos, egyedül az ő szeme nézett összehúzott szemöldökkel, acélkeményen előre. Csodálatos szimbólum volt ez” – idézi diadalittasan az orgánum, amelynek teljes léte abban telik, hogy ideológiai hátteret biztosít a fél országot épp az orrunk előtt Horthy-szobrokkal teleszóróknak.

A cikk szépreményű szerzője nagyjából oda lyukad ki, hogy: „Sorra születnek emlékezések Göncz Árpád volt köztársasági elnökről, és ideje lesz megírni róla a teljes életírást is” (megírni az életírását). Ja, azt ideje, az életírását.

De térjünk még vissza egy szóra az idézett kiemelésekre. Meg erre az egész szánalmas marhaságra. Nos, semmi szükség arra, hogy elmondjuk, hogy egy 16 éves benyomásai még akkori világnézetéről is csak hellyel-közzel árulkodnak, s arra sincsen, hogy bármiért is mentegessük Gönczöt. A felidézett cikkből és a hozzáírt körítésből ugyanis csak egyetlen dolog rajzolódik ki világosan, az tudniillik, hogy Göncz Árpád már gyermekfejjel, 16 évesen úgy írt, úgy fogalmazott magyarul, ahogy az igyekvő Borbás Barcsi jól láthatóan sohase fog. Még százévesen sem. Így pedig az indulata is érthetőbb.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.