Csak szólunk, hogy a cukisodó Jobbik alelnöke 2017-ben is vállalja Gyurcsány Ferenc „agyonlövését”

  • narancs.hu
  • 2017. november 22.

Villámnarancs

Mielőtt nagyon beleélnénk magunkat Vonáék szalonképességébe, mutatunk valamit.

Nemrég hosszú cikket írtunk Toroczkai Lászlóról, illetve arról, hogy miképp ragadta magához a hatalmat Ásotthalmon, és polgármesterként milyen birodalmat épített ki. Ha valakit érdekel a téma, itt merülhet el benne, most csak a cikk egyetlen részletét emelnénk ki.

Ennek apropója pedig az, hogy amíg az LMP-vel, illetve a Momentummal kapcsolatos együttműködést vizionál Vona Gábor, addig egyre több balliberális véleményvezérben mocorog a gondolat, hogy a Jobbikkal valamifajta (érdek-, taktikai stb.) szövetséget kellene kötni, egy platformra hozni a Fidesz-ellenes szavazókat, és így nekifutni a 2018-as választásoknak. A különböző, Jobbikkal lehetséges szövetség széles skálán mozog (először Karácsony Gergely vetett fel technikai koalíciót, majd Haraszti Miklós gondolkodott el, pár napja pedig Heller Ágnes beszélt erről a mandiner.hu-n, hogy csak néhány példát említsünk), ezek elemzésébe nem is mennénk bele, csak felhívnánk valamire a figyelmet. Heller érvelése például azon alapszik, hogy szerinte változik a Jobbik, ami egyrészt kétségtelenül igaz. Másrészt –-hogy csak egy példát vegyünk – itt van az egyik alelnökük, Toroczkai László, aki már két korábbi miniszterelnök meggyilkolását is felvetette. És jöjjön innen a cikkünk!

Toroczkai ugyanis 2011-ben így beszélt Gyurcsányról a Magyar Szigeten: „Én is nagyon sokszor mondtam, hogy agyonlőném Gyurcsány Ferencet”, illetve „szívességet tettünk volna a magyarságnak, ha tizenéves korában, a KISZ-táborban lőttük volna agyon.” Önéletrajzi könyvében pedig Toroczkai felidézte, hogy amikor a Parlamentben egyszer együtt vécézett Horn Gyulával, a piszoárnál állva „arra gondoltam, hogy bele is fojthatnám valamelyik vécé­kagylóba, a fél ország hálás lenne”.

Kemény szavak ezek. A fél ország...

Éppen ezért kérdeztük meg most ősszel a néppártosodó Jobbik-alelnököt, hogy továbbra is vállalja ezeket, esetleg megváltozott-e az álláspontja ezekről a mondatokról. Toroczkai szűkszavúan csak annyit írt: „Igen.” Tehát vállalja őket.

A Jobbik alelnöke, 2017-ben.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.