A finn ereje - The Five Corners Quintet: Chasing the Jazz Go By; Jukka Eskola: Jukka Eskola; Teddy Rok Seven: Universal Four (lemez)

  • - minek -
  • 2006. január 26.

Zene

Az ötlet szülőatyja Tuomas Kallio, aki korábban Nuspirit Helsinki néven készített remekül táncolható nu jazz felvételeket, melyeket jórészt a jazz klasszikus, ötvenes-hatvanas évekbeli virágkora inspirált.

Az ötlet szülőatyja Tuomas Kallio, aki korábban Nuspirit Helsinki néven készített remekül táncol-ható nu jazz felvételeket, melye-ket jórészt a jazz klasszikus, ötvenes-hatvanas évekbeli virágkora inspirált. Innen már csak egy lépés összegyűjteni néhány kiváló és szintén finn jazz-zenészt (egy részük már amúgy is közreműködött a Nuspirit Helsinki felvételein), írni nekik tucatnyi számot, jórészt a régiek modorában, eljátszatni velük, s az egészet lemezre rögzíteni - lehetőség szerint régi analóg cuccok bevetésével. Az eredmény minőségéhez persze hozzájárult a megannyi kiváló zenész - nem is öt, de tucatnyi (igaz, a közeljövőben tényleg pontosan öten fognak érkezni, hogy az A38-on élőben is előadják az album kompozícióit). Mindenekelőtt a vendégvokalistákról kell szólnunk: a női szakaszban a párizsi illetőségű Okou két számot is előad a maga csodálatos hangján, s mellette három darabban is közreműködik a már hetven felett járó New York-i jazzénekes, Mark Murphy - különösen emlékezetes az albumot záró Jamming (With Mr. Hoagland) című jazzpoézise. A hangzáshoz döntő mértékben járult hozzá a vibrafonos Severi Pyysalo, valamint a két billentyűs, Mikael Jakobsson és Kim Rantala (a többiekről alább). Blues, szving, bossa, boogaloo, ízlésesen keverve - otthoni hallgatásra és tánchoz egyaránt javallott, ráadásul a zeneanyagban vajmi kevés nyomát találni a legendás (és közhelyes) északi melankóliának.

Nem véletlenül emlegettük az FCQ népes előadói gárdáját, elvégre a szűkebb-tágabb tagság még két lemezt hozott össze a tavalyi évben - a finn jazz nagyobb dicsőségére. Mindenekelőtt a trombitás Jukka Eskola munkáját kell megemlíteni, aki a szintén FCQ-tag Timo Lassy (szaxofon, fuvola), Antti Lötjönen (bőgő) és Teppo Mäkinen (dob), valamint a billentyűs Jukkis Uotila társaságában produkált az FCQ-hoz képest kortárs hangzásúnak mondható anyagot - ami főként az alkalmi hiphop beütésű intermezzókban nyilvánul meg -, amúgy a zene megint csak korrekt latin jazz, immár erős funkbehatással, immár vokálok nélkül. Ropogós, életteli kompozíciók sorát halljuk, melyekben korántsem csodálható módon dominál a zenekarvezető Jukka Eskola trombitája - vérbeli klubzene, melyet megint csak hallani kell élőben.

S persze a dobos sem maradhatott ki a sorból: Teppo Mäkinen Teddy Rok Seven néven készített lemezt, többek között a fenti zenészkollégák aktív segítségével - az énekesnő Okou persze itt is feltűnik. Az összetéveszthetetlen, erősen perkusszív afro-funk hatás letagadhatatlanul jelen van a lemezen - ugyanakkor például az Askaa! című jazzgroove-sláger simán ráfért volna az FCQ albumára is. Tulajdonképpen egy tökéletes hármas iker született - érdemes megismerkedni sorban mindannyiukkal, ahogy hamarosan a zenészeket is szemügyre vehetjük munka közben.

Ricky Tick/Deep Distribution 2005; Free Agent/Deep Distribution 2005; Texicalli/Deep Distribution 2005

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.